لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

اسرائیل در جنگ؛ قانونگذاران جمهوری‌خواه بر حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کردند


قانونگذاران جمهوری‌خواه یکصدا حملات تروریستی روز شنبه پانزدهم مهرماه گروه‌های فلسطینی تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل را محکوم و بر حق دفاع اسرائیل از خود کردند.

  • واکنش برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه

میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواه در مجلس سنا، گفت: «خشونت تروریستی امروز امروز علیه اسرائیل یادآور نیروی شری است که حماس، جهاد اسلامی فلسطین، و حامیان آنها در تهران را بر می‌انگیزد.» سناتور مک‌کانل افزود ایالات متحده آمریکا و جهان متمدن باید در دفاع از حاکمیت و شهروندان کشور دموکراتیک اسرائیل در برابر این حملات شرورانه یکصدا باشند.

سناتور ریک اسکات با محکوم‌کردن کشته‌شدن اسرائیلی‌ها از سوی «تروریست‌های تحت حمایت ایران» گفت: «به همین دلیل، بسیاری از آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از دیدن اینکه جو بایدن ماه گذشته شش میلیارد دلار به رژیم ایران داد، منزجر شدند.» او افزود هر دلاری که به ایران داده شود، خرج تروریسم خامنه‌ای می‌شود و اینکه جمهوری اسلامی «ایران پشت تهاجم امروز است و همه باید ان را بگویند.»

سناتور لیندزی گراهام ضمن ابراز همدردی با مردم اسرائیل و قربانیان حملات تروریستی روز شنبه خواهان نابودی کامل حماس شد. به گفته سناتور گراهام، جمهوری اسلامی این حملات تروریستی را به منظور توقف فرایند صلح میان اسرائیل و عربستان سعودی طراحی کرد زیرا چنین صلحی «کابوس» جمهوری اسلامی و حماس است.

لیندزی گراهام در انتقاد از عربستان سعودی و قطر، از آنها خواست در واکنش به این حملات تروریستی، بیانیه‌هایی مانند جمهوری اسلامی صادر نکنند. به گفته او، سرزنش کردن اسرائیل به دلیل حملات امروز اصلا عادی نیست و تنها گناه اسرائیل پافشاری بر بقای خود است.

سناتور جان تون، حمله تروریستی حماس «نیابتی شناخته‌شده ایران» را به‌شدت محکوم کرد و حمایت قاطع آمریکا از اسرائیل به عنوان «یکی از نیرومندترین متحدان آمریکا» را اعلام کرد.

سناتور جان باروسو ضمن یادآوری تعهد ایالات متحده به دسترسی اسرائیل به ابزارهای لازم برای دفاع از خود در برابر تمامی تهدیدهای تروریستی گفت: «پرداخت شش میلیارد دلار از سوی جو بایدن به ایران در ماه گذشته، زمینه را برای حملات تروریستی امروز علیه اسرائیل فراهم کرد.»

سناتور جونی ارنست در واکنش به حملات تروریستی حماس و جهاد اسلامی گفت: «اصلا اشتباه نکنید: حماس از سوی ایران تامین مالی و حمایت می‌شود.» او افزود: «آمریکا هرگز نباید با این رژیم بی‌رحم و نیابتی‌های تروریستی‌اش که به دنبال کشتن متحدان و دوستان‌مان هستند، مماشات کند.»

سناتور ارنست این حملات تروریستی را جدیدترین نمونه از ایجاد هرج و مرج از سوی گروه‌های نیابتی اسرائیل در منطقه خواند و بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

سناتور شلی مور کاپیتو ضمن محکوم کردن حملات «تروریست‌های مورد حمایت ایران» به غیرنظامیان بی‌گناه، بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

سناتور استیو داینز حملات «تروریست‌های حماس مورد حمایت ایران» را محکوم کرد و بر لزوم حمایت آمریکا از اسرائیل و حق این کشور برای دفاع از خود تاکید کرد. به گفته سناتور استیو، دولت بایدن چند هفته پیش شش میلیارد دلار به جمهوری اسلامی داد و امروز گروه تروریستی حماس که از سوی ایران تامین مالی و حمایت می‌شود، اسرائیلی‌های بی‌گناه را کشت. او بر لزوم حمایت از اسرائیل در جنگ علیه تروریسم و توقف «مماشات با ایران» تصریح کرد.

سناتور تام کاتن حملات تروریستی حماس، «گروه نیابتی ایران» را محکوم کرد و گفت: «این جنگ تلاش آشکار ایران برای منحرف کردن مذاکرات صلح میان اسرائیل و عربستان سعودی است.»

به گفته سناتور کاتن، دولت بایدن باید حمایت نظامی و دیپلماتیک لازم برای نابودی حماس را در اختیار اسرائیل قرار دهد و تمامی ارتباطات با جمهوری اسلامی ایران را متوقف کند.

سناتور مارکو روبیو حمله گروه تروریستی حماس را که از سوی جمهوری اسلامی «تامین مالی و حمایت» می‌شود، محکوم کرد و افزود: «مماشات مستمر با ایران این حملات را تشویق می‌کند.»

سناتور میت رامنی حملات حماس «مورد حمایت ایران» به اسرائیل غیرانسانی و شرورانه خواند و افزود با تمام وجود از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کند.

سناتور تد کروز با انتشار بیانیه‌ای حملات «تروریست‌های حماس تحت کنترل ایران» به اسرائیل را محکوم کرد. سناتور کروز در این بیانیه، ضمن ابراز همدردی با مردم اسرائیل، بر لزوم تداوم حمایت ایالات متحده از «حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود» و حصول اطمینان از دسترسی اسرائیل به پشتیبانی نظامی و دیپلماتیک لازم برای مقابله با «تروریست‌های انتحاری تحت کنترل ایران» تاکید کرد.

  • واکنش برخی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان

جمهوری‌خواهان عضو مجلس نمایندگان نیز همگام و همصدا با هم‌حزبی‌های خود در مجلس سنا، حملات تروریستی حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل را محکوم کردند.

استیو اسکالیس، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان ضمن تاکید بر لزوم حمایت ایالات متحده از اسرائیل به عنوان «بزرگ‌ترین متحد ما در خاورمیانه» گفت: «دولت بایدن باید به دلیل مماشاتش با تروریست‌های حماس از جمله واگذاری میلیاردها دلار به آنها و حامیان‌ ایرانی‌شان پاسخگو باشد.»

کوین مک‌کارتی، رئیس پیشین مجلس نمایندگان، ضمن محکوم کردن حملات تروریست‌های حماس به اسرائیل بر لزوم حمایت از حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

تام امر حملات تروریست‌های حماس را محکوم و بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

جیم جوردن حملات تروریستی حماس و «افراطیون تحت حمایت ایران» به مردان، زنان، و کودکان اسرائیلی را محکوم کرد و حمایت فراجناحی قانونگذاران آمریکایی از اسرائیل و شهروندان اسرائیلی را ستود.

دان بیشاپ در واکنش به حملات تروریستی حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل گفت: «بایدن به تازگی شش میلیارد دلار به حامی حماس یعنی ایران داد.» به گفته او، امروز شهروندان بی‌گناه اسرائیلی با جان خود تاوان «بی‌کفایتی او و اوباما» را دادند. آقای بیشاپ بر لزوم حمایت آمریکا از حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

  • حمایت دولت بایدن از اسرائیل در برابر حملات تروریستی فلسطینیان

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه پانزدهم مهر حمایت قاطع ایالات متحده از اسرائیل را یادآور شد و گفت: «آمریکا در کنار مردم اسرائیل است. ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد.»

او که در مقابل دوربینهای تلویزیونی در کاخ سفید سخن می‌گفت، افزود: « در این لحظه فاجعه بار، می‌خواهم به مردم اسرائیل، به جهان و به تروریست ها هر کجا که هستند بگویم که آمریکا در کنار مردم اسرائیل است و ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد. مردم اسرائیل امروز زیر حمله هستند. حمله‌ای سازماندهی شده از سوی حماس، یک گروه تروریستی.جهان شاهد تصاویر هولناکی بوده است. هزاران راکت طی چند ساعت روی شهرهای اسرائیل فرود آمد. امروز صبح، من بیدار شدم و دیدم که تروریست ها به خاک اسرائیل حمله کرده اند و نه تنها سربازان اسرائیلی را کشته‌اند، بلکه شهروندان غیرنظامی بیگناه را نیز به قتل رسانده اند. این بی رحمانه است.»

بایدن در حال سخنرانی در واکنش به حملات تروریستی حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل
بایدن در حال سخنرانی در واکنش به حملات تروریستی حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل


بایدن گفت که با نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو صحبت کرده و به او گفته است که آمریکا در کنار مردم اسرائیل در برابر این حملات تروریستی ایستاده است و اسرائیل حق دفاع از خود و مردمش را دارد.

بایدن افزود: «حملات تروریستی در دولت من هرگز توجیهی نخواهد داشت و حمایت ما از امنیت اسرائیل تزلزل‌ناپذیر و استوار است.»

رئیس جمهور آمریکا گفت: «اکنون زمانی نیست که هر طرف مخالف اسرائیل بخواهد از این حملات برای کسب امتیاز استفاده کند. جهان ناظر است. من با پادشاه اردن، اعضای کنگره و سایر رهبران جهان صحبت کرده ام تا اطمینان حاصل کنم که اسرائیل آنچه را برای دفاع از خود نیاز دارد، دریافت می کند.»

او ادامه داد: «از نظر انسانی، این یک فاجعه وحشتناکی است. مردم بیگناه آسیب دیده‌اند، جان‌ها از دست رفته‌اند و خانواده ها از هم جدا شده‌اند. جیل و من برای خانواده‌هایی که از این خشونت آسیب دیده‌اند دعا می کنیم. ما با آنها که عزیزانشان را از دست داده اند همدردیم. برای بسیاری که زخمی شده اند امید بهبود سریع داریم.»

او در پایان گفت: «من تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد شخصا با آقای نتانیاهو در تماس خواهم بود. تردیدی نداشته باشید که آمریکا در کنار کشور اسرائیل ایستاده است.»

همچنین لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت تعهد ایالات متحده به حق دفاع اسرائیل از خود همچنان تزلزل‌ناپذیر است.

او ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی حماس به شهروندان غیرنظامی اسرائیل گفت ایالات متحده طی روزهای آتی تلاش می‌کند از دسترسی اسرائیل به تجهیزات مورد نیاز به منظور دفاع از خود در برابر خشونت و تروریسم اطمینان حاصل کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز «حملات هولناک تروریست‌های حماس به اسرائیل» را به‌شدت محکوم کرد.

آقای بلینکن ضمن اعلام حمایت از دولت و مردم اسرائیل، مراتب همدردی خود با خانواده‌های کشته‌شدگان را ابراز کرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، هم گفت: «هرگز هیچ توجیهی برای تروریسم وجود ندارد.»

او افزود: «قاطعانه در کنار دولت و مردم اسرائیل ایستاده‌ایم و جان‌باختن اسرائیلی‌ها در این حملات را تسلیت می‌گوییم.»

به گفته خانم واتسون، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با همتای اسرائیلی خود صحبت کرد و مقامات دو کشور همچنان در تماس نزدیک با یکدیگر هستند.

XS
SM
MD
LG