لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

افزایش تعداد غیر نظامیان کشته شده در اسرائیل؛ بیش از یک هزار تن زخمی شده‌اند


اشکلون در جنوب اسرائیل
اشکلون در جنوب اسرائیل

اسرائیل اعلام کرد که آمار غیر نظامیانی که در پی حملات گروه حماس کشته شده‌اند به بیش از ۲۰۰ تن رسیده و دست‌کم ۱۴۵۰ تن نیز زخمی شده‌اند که وضعیت شماری از آنها وخیم است.

خبرگزاری رویترز در این مورد به نقل از یک عکاس خود نوشت که او «اجساد متعددی را دیده است که در خیابان‌های شهر جنوبی سدروت بر زمین افتاده بودند.»

در این ارتباط، «تایمز آف اسرائیل» به نقل از شبکه خبری کانال ۱۲ نوشت که «ده‌ها جسد» در نزدیکی کیبوتز «ریم»، «قتل‌عام» شدند که دیدن آنها غیر قابل تحمل بود.

بر اساس این گزارش، همزمان با ادامه شلیک راکت و موشک از نوار غزه، آژیر خطر در سرتاسر اسرائیل، از جمله تل آویو به صدا درآمده است.

گروه اسلام‌گرای حماس که تحت حمایت‌های نظامی و مالی جمهوری اسلامی قرار دارد، روز شنبه پانزدهم مهر، بزرگ‌ترین حمله سال‌های اخیر خود علیه اسرائیل را انجام داد.

شهرها و روستاهای اسرائیل در جنوب و مرکز اسرائیل آماج صدها حمله راکتی حماس قرار گرفتند و شبه‌نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی، وارد مناطقی در جنوب اسرائیل شدند.

تصاویر و ویدیوهای پخش‌شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شبه‌نظامیان حماس پس از ورود به مناطقی در جنوب اسرائیل، به غیرنظامیان حمله کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارتش اسرائیل اعلام کرده است که شبه‌نظامیان حماس شماری از نظامیان و غیر نظامیان این کشور را به گروگان گرفته‌اند اما از اشاره به تعداد دقیق آنها خودداری کرد.

به نوشته رویترز، حماس گفته که شمار زیادی را به گروگان گرفته و آماده است که آنها را در برابر زندانیان فلسطینی در اسرائیل آزاد کند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که حماس گروگان‌های غیر نظامی و نظامی خود را به داخل نوار غزه برده است.

در این حال، آسوشیتدپرس به نقل از یک سخنگوی ارتش اسرائیل نوشت که درگیری با شبه نظامیان فلسطینی در ۲۲ منطقه جنوب این کشور ادامه دارد.

از سویی، به گزارش رویترز، اسماعیل هنیه، رهبر گروه حماس، گفت: حمله به اسرائیل از سوی غزه، «به کرانه باختری و بیت المقدس» هم سرایت خواهد کرد.

در همین حال، به گزارش این خبرگزاری، گروه جهاد اسلامی که همانند حماس از کمک‌های مالی و نظامی جمهوری اسلامی برخوردار است، اعلام کرد که به حمله حماس پیوسته و سربازان اسرائیلی را نیز به اسارت گرفته است.

از سویی، به نوشته روزنامه «تایمز آف اسرائیل»، شورای امنیت ملی اسرائیل به اسرائیلی‌های مقیم خارج از این کشور هشدار داد تا در برابر حملاتی در ارتباط با حمله شبه‌نظامیان اسرائیلی آماده باشند.

در پی حمله شبه‌نظامیان فلسطینی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در نشست اضطراری دولت، اعلام کرد: اسرائیل «در جنگ» است.

بنیامین نتانیاهو تاکید کرد اولویت او از بین بردن «نیروهای دشمن» در مناطق جنوبی اسرائیل و بازگرداندن امنیت و آرامش به این منطقه است.

او هدف دوم اسرائیل را تحمیل «هزینه‌ای سنگین» بر گروه‌های فلسطینی در غزه خواند.

به گفته بنیامین نتانیاهو، سومین هدف او، تقویت تمامی جبهه‌ها به منظور جلوگیری از پیوستن احتمالی دیگران به این جنگ دانست.

نخست‌وزیر اسرائیل از شهروندان این کشور خواست خونسردی خود را حفظ کنند و به منظور تحقق پیروزی در این جنگ، متحد و یک‌صدا باشند.

وزارت دفاع اسرائیل از آغاز عملیات شمشیرهای آهنین برای پاسخ به حملات حماس علیه اسرائیل خبر داد و اعلام کرد حملات گسترده‌ای علیه مواضع این گروه در نوار غزه در جریان است.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، گفت حماس با حمله به اسرائیل اشتباه بزرگی انجام داد و سربازان اسرائیلی علیه دشمن در هر نقطه‌ای می‌جنگند.

حساب فارسی‌زبان ارتش اسرائیل در شبکه اجتماعی ایکس، با اشاره به بیش از ۲۲۰۰ حمله راکتی حماس به شهرهای این کشور، تصاویری از حملات هوایی به ١٧ مقر نظامی و چهار مقر عملیاتی در غزه منتشر کرد.

در این ارتباط، به نوشته آسوشیتدپرس، وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه گفت که در پی حملات تلافی‌جویانه اسرائیل، دست‌کم ۲۳۰ غیر نظامی کشته و دست‌کم ۱۶۱۰ تن زخمی شده‌اند.

در همین حال، به نوشته رویترز، ارتش اسرائیل گفت که نیروی دریایی این کشور ده‌ها شبه‌نظامی فلسطینی را که تلاش می‌کردند از طریق دریا به خاک اسرائیل نفوذ کنند، کشته‌اند.

XS
SM
MD
LG