لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

اسرائیل در جنگ؛ بایدن: آمریکا از اسرائیل در برابر حملات حماس حمایت می‌کند


جو بایدن رئیس جمهور آمریکا
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا

در پی حملات تروریستی حماس به خاک اسرائیل که صدها کشته و زخمی بر جای گذاشت، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا عصر شنبه پانزدهم مهر حمایت قاطع ایالات متحده از اسرائیل را یادآور شد و گفت: «آمریکا در کنار مردم اسرائیل است. ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد.»

او که در مقابل دوربینهای تلویزیونی در کاخ سفید سخن می‌گفت، افزود: « در این لحظه فاجعه بار، می‌خواهم به مردم اسرائیل، به جهان و به تروریست ها هر کجا که هستند بگویم که آمریکا در کنار مردم اسرائیل است و ما هرگز پشتشان را خالی نخواهیم کرد. مردم اسرائیل امروز زیر حمله هستند. حمله‌ای سازماندهی شده از سوی حماس، یک گروه تروریستی.جهان شاهد تصاویر هولناکی بوده است. هزاران راکت طی چند ساعت روی شهرهای اسرائیل فرود آمد. امروز صبح، من بیدار شدم و دیدم که تروریست ها به خاک اسرائیل حمله کرده اند و نه تنها سربازان اسرائیلی را کشته‌اند، بلکه شهروندان غیرنظامی بیگناه را نیز به قتل رسانده اند. این بی رحمانه است.»

بایدن گفت که با نخست‌وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو صحبت کرده و به او گفته است که آمریکا در کنار مردم اسرائیل در برابر این حملات تروریستی ایستاده است و اسرائیل حق دفاع از خود و مردمش را دارد.

بایدن افزود: «حملات تروریستی در دولت من هرگز توجیهی نخواهد داشت و حمایت ما از امنیت اسرائیل تزلزل‌ناپذیر و استوار است.»

رئیس جمهور آمریکا گفت: «اکنون زمانی نیست که هر طرف مخالف اسرائیل بخواهد از این حملات برای کسب امتیاز استفاده کند. جهان ناظر است. من با پادشاه اردن، اعضای کنگره و سایر رهبران جهان صحبت کرده ام تا اطمینان حاصل کنم که اسرائیل آنچه را برای دفاع از خود نیاز دارد، دریافت می کند.»

او ادامه داد: «از نظر انسانی، این یک فاجعه وحشتناکی است. مردم بیگناه آسیب دیده‌اند، جان‌ها از دست رفته‌اند و خانواده ها از هم جدا شده‌اند. جیل و من برای خانواده‌هایی که از این خشونت آسیب دیده‌اند دعا می کنیم. ما با آنها که عزیزانشان را از دست داده اند همدردیم. برای بسیاری که زخمی شده اند امید بهبود سریع داریم.»

او در پایان گفت: «من تا زمانی که این وضعیت ادامه دارد شخصا با آقای نتانیاهو در تماس خواهم بود. تردیدی نداشته باشید که آمریکا در کنار کشور اسرائیل ایستاده است.»

حمله گروه شبه‌نظامی حماس به خاک اسرائیل در روز شنبه پانزدهم مهر، با واکنش گسترده‌ای در فضای مجازی فارسی‌زبان همراه شده است که یک‌صدا از نقش جمهوری اسلامی سخن گفته‌اند.

حماس که از سوی جمهوری اسلامی تحت حمایت تسلیحاتی و مالی قرار دارد، از سوی آمریکا و شمار دیگری از کشورها به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود. در این ارتباط، هواداران جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی از حمله شبه‌نظامیان فلسطینی به اسرائیل حمایت کرده‌اند.

در مقابل، مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی با محکوم کردن این حمله، به حمایت جمهوری اسلامی از حماس اشاره کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG