لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

اد رویس: با هرگونه پرداخت باج به ایران برای زندانیان آمریکایی مخالفیم


اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نسبت به گزارشی درباره پرداخت احتمالی باج به ایران برای آزادی زندانیان آمریکایی در ایران واکنش نشان داد.

روز چهارشنبه پنج آبان، آقای رویس درباره آمریکائیان زندانی در ایران ابراز نگرانی کرده است. رویس گفت، این خبر که ایران حداقل ۴ میلیون دلار برای آزادی یک نفر شهروند دارای اقامت دائم آمریکا می خواهد، بر نگرانی او در مورد ایران صحه گذاشته است.

حکم زندان برخی افراد آمریکایی و ایرانی تبار در ایران با واکنش هایی در آمریکا روبرو شده است. در تازه ترین مورد رضا شاهینی، آمریکایی ایران تبار به ۱۸ سال زندان محکوم شد. همچنین نزار زاکا یک شهروند لبنانی دارای گرین کار یا اقامت دائم آمریکا به ده سال زندان محکوم شده است.

روایت هایی نقل شده که ایران برای آزادی هر کدام از آنها مبالغی را درخواست کرده است. مشخص نیست این مبالغ برای چه درخواست شده و آیا بخشی از ضمانت برای آزادی است یا خیر.

موضوع پرداخت باج به ایران از سوی آمریکا در ماههای اخیر مطرح شده است.

دیماه گذشته قبل از اجرای توافق هسته ای، آمریکا بدهی چهارصد میلیون دلاری را به همراه سود آن بعد از سه دهه به ایران پرداخت کرد اما جمهوریخواهان واشنگتن گفتند آمریکا به ایران باج داده تا در ازای آن دست کم چهار آمریکایی ایرانی تبار آزاد شوند.

زمانیکه دولت آمریکا نزدیک به ۲ میلیارد دلار به ایران داد، اِد رویس گفته بود این عمل ایران را به گروگانگیری بیشتر تشویق خواهد کرد. اما دولت آمریکا اعلام کرد برای آزادی آمریکائیان زندانی در دیگر کشورها باج نمی دهد.

جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید اگر ایران استباط می کند که می تواند با بازداشت این افراد از آمریکا باج بگیرد، استباط اشتباهی کرده است.

وی افزود: در ۸ سال اخیر این چندمین مورد دستگیری آمریکائیان ایرانی تبار هست که برای دیدن اقوام خود به آن کشور سفر کرده اما بجای گذراندن اوقات با خانواده با دیوارهای زندان روبرو شده اند.

کربی افزود: ما باج نمیدهیم. قبلا هم ندادیم، اکنون هم نمی دهیم و در آینده هم این سیاست را تغییر نخواهیم داد. در عین حال، نگرانیها خود در خصوص شهروندان بازداشت شده را نیز با مقامات ایران مطرح خواهیم کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در بخش دیگر از نشست خبری با خبرنگاران گفت یادآوری می کنم که تحریمهای ما علیه ایران در زمینه حقوق بشر کماکان به قوت خود باقی هستند. ما از حامیان قطعنامه سالانه سازمان ملل و مأموریت گزارشگر ویژه برای آن کشور هستیم و نقض حقوق بشر و سوء رفتارهای ایران را در محافل بین المللی برای آزادی مذهب، حقوق بشر و گزارشهای قاچاق انسان مطرح می کنیم.

نشریه اکسماینر نوشته است نزار زاکا لبنانی تبار، پیمانکار دولت آمریکا در بهار از طریق وکیل خود گفت که مقامهای ایران به وی گفته اند آزادی او ۲ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت اما ماه گذشته این رقم به ۴ میلیون دلار کاهش داده شد.

حکم زندان رضا شاهینی یکی از سنگین ترین احکامی است که در پی توافق هسته ای ایران و غرب علیه یک شهروند دو تابعیتی صادر می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG