لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

مایک پمپئو: ائتلافی را برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی و حمایت از مردم ایران تشکیل داده‌ایم


پیام ویدئویی مایک پمپئو به داووس
پیام ویدئویی مایک پمپئو به داووس

وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه دوم بهمن‌ ماه در یک پیام ویدئویی به مجمع جهانی اقتصاد در داووس، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از تهدیدها در جامعه جهانی نام برد و گفت که آمریکا ائتلافی را برای «مقابله با اعمال حادثه‌جویانه جمهوری اسلامی در خارج از مرزهایش» تشکیل داده است.

مایک پمپئو در این پیام که به طور مستقیم از وبسایت وزارت خارجه آمریکا پخش شد گفت: «ما با تهدید‌های زیادی روبرو هستیم. برخی از این تهدیدها، خیلی هم جدید نیستند. نمونه‌اش اعمال حادثه‌جویانه ایران است که در خارج از مرزهایش دنبال می‌کند.»

وی از «تروریسم اسلام‌گرای افراطی» به عنوان یکی از خطرهای در جریان و ممتد نام برد و گفت:‌«همه ما با هم با این خطر روبرو شده و در حال پیشرفت در این نبرد هستیم.»

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به اقدام آمریکا در مقابله با تهدید‌های ناشی از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در خاورمیانه گفت: «ما ائتلافی هماهنگ و پویا را برای مقابله با تهدید جمهوری اسلامی و حمایت از آمال و آرزوهای مردم ایران تشکیل داده‌ایم.»

مایک پمپئو پیشتر و در جریان سفر اخیر خود به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، خبر داده بود که کنفرانسی با هدف مقابله با تهدید‌های جمهوری اسلامی در لهستان تشکیل خواهد شد. این نشست قرار است روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در ورشو برگزار شود.

ائتلاف‌های جهانی با مرکزیت آمریکا

مایک پمپئو در مورد دیگر تهدیدهای جهان و روش مقابله با آنها گفت: «کره شمالی با افزایش برد موشک‌ها، تخاصمش نسبت به کشورهای همسایه، و رفتار سرکوب‌گرانه‌اش در داخل کشور، یکی دیگر از این تهدیدها است.»

وی افزود: «ما در مقابله با تمامی این ‌تهدید‌ها پیشرفت کرده‌ایم؛ ولی بدون ائتلاف با هم، که آمریکا نقشی مرکزی در تشکیل آن داشت، نمی‌توانستیم موفق شویم. همه ما با هم فشار مؤثری به رژیم کیم جونگ اون وارد کردیم و این فشار باعث شد آن‌ها پای میز مذاکره بیایند. شورای امنیت با زیبایی تمام به عنوان مرکز جاذبه عمل کرد تا تحریم‌های ناشی از ائتلاف بین‌المللی شکل گیرد.»

وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد: «ما در حال بازگرداندن توازن در روابط و همکاری‌ها با چین و دیگر متحدان خود در آسیا و نقاط دیگر جهان هستیم.»

مایک پمپئو اضافه کرد: «این را هم نباید از قلم انداخت که ما توانستیم داعش را در سوریه و عراق شکست دهیم و شمار زیادی از کشورها در این ائتلاف جهانی حضور داشتند. هنوز خیلی کارها مانده و ایالات متحده مشتاق همکاری با دیگر کشورها برای مقابله با چالش‌های زمانه ما است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG