لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

جامعه بین‌المللی نگران برنامه موشکی ایران؛ فرماندهان نظامی ایران از «نابودی» اسرائیل می‌گویند


اعلام پرتاب ناموفق یک ماهواره به مدار زمین از سوی جمهوری اسلامی، باعث نگرانی بیش از پیش جامعه بین‌الملل از برنامه موشکی ایران شده است.
اعلام پرتاب ناموفق یک ماهواره به مدار زمین از سوی جمهوری اسلامی، باعث نگرانی بیش از پیش جامعه بین‌الملل از برنامه موشکی ایران شده است.

چند روز پس از پرتاب ناموفق ماهواره ایرانی و ابراز نگرانی جامعه بین‌الملل از برنامه موشکی ایران، عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی گفت این نیرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا زمان «اضمحلال» اسرائیل، دست از دست همدیگر برنخواهند داشت.

یک روز قبل هم محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران خطاب به اسرائیل گفته بود، «بترسید از روزی که موشک‌های نقطه‌زن ایران غرش‌کنان بر سرتان فرود آید.»

اظهارات این مقام های نظامی ایران در حالی است که یک ماه پیش، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در گفت‌وگویی با نشریه فرانسوی لوپوئن مدعی شده بود که هیچ‌کس در ایران نگفته است اسرائیل را باید «نابود» کرد.

اظهارات مقام های تهران در زمانی است که اعلام پرتاب ناموفق یک ماهواره به مدار زمین از سوی جمهوری اسلامی، باعث نگرانی بیش از پیش جامعه بین‌الملل از برنامه موشکی جمهوری اسلامی شده است.

واکنش آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ساعاتی بعد در واکنش به این خبر در پیامی در توئیتر نوشت: «این آزمایش بار دیگر نشان می‌دهد که ایران به دنبال افزایش قابلیت‌های موشکی خود است و این تهدیدی علیه اروپا و خاورمیانه است.»

وزیر خارجه ایالات متحده پیش از اقدام ایران به پرتاب این ماهواره، گفته بود که پرتاب این موشک‌ها به معنای «دستیابی به فن‌آوری موشک‌های قاره پیما» و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

روز پنجشنبه رئیس جمهوری آمریکا هم در تبیین راهبرد دفاعی آمریکا به برنامه ماهواره ای ایران اشاره کرد و گفت ایران آن را برای آزمایش موشک های دوربرد انجام می دهد.

واکنش اسرائیل

پس از اعلام خبر پرتاب ناموفق این ماهواره بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم گفت جمهوری اسلامی «درباره قصد پرتاب ماهواره دروغ می‌گوید.»

او اضافه کرد «هدف حقیقی» ایران «دستیابی به مرحله نخست موشک‌ قاره‌پیما است، که مغایر تمام معاهده‌های بین‌المللی است.»

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آن‌ها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

واکنش فرانسه

یک روز پس از اقدام ایران برای پرتاب ماهواره، سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن این اقدام، برنامه موشکی بالیستیک ایران را مایه نگرانی کشورش و همچنین جامعه بین المللی دانست و خواستار توقف آن شد.

وزارت خارجه آمریکا پس از آن‌که ایران اعلام کرده بود قصد دارد سه موشک به فضا پرتاب کند، در بیانیه‌ای نوشته بود این کار نشان‌دهنده «رفتار خلاف ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت» درباره منع فعالیت در حوزه موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای است؛ چرا که «فعالیت موشک حامل پرتاب فضایی در همین حوزه است زیرا معادل همان فناوری موشک اتمی در خانواده موشک‌های بالستیک قاره‌پیما است. یک موشک قاره‌پیما با برد ۱۰ هزار کیلومتر، توانایی رسیدن به ایالات متحده را دارد.»

ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از برجام تصویب شد، از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. کارشناسان می‌گویند که اگر ایران بتواند با ماهواره‌برهای خود محموله به فضا بفرستد، بدان معنی است که می‌تواند کلاهک هسته‌ای نیز روی ماهواره‌برها نصب کند.

مرداد سال گذشته جمهوری اسلامی موشکی را به فضا پرتاب کرد که «ماهواره بر سیمرغ» نام گرفت. کارشناسان می‌گویند شباهت تکنولوژی برنامه پرتاب موشک فضایی و موشک های نظامی آنها را نگران می‌کند.

پرتاب چنین موشکی در تضاد با درخواست‌های دوازده‌گانه آمریکا از مقامات تهران است. آمریکا با ارائه این درخواست‌ها گفته است که جمهوری اسلامی ایران با اجرای آنها باید رفتار خود را تغییر داده و به صورت یک عضو مسئول جامعه جهانی در آید.

واشنگتن با خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های برداشت شده در چارچوب برجام، ابراز امیدواری کرده است که تهران هر چه زودتر برای دستیابی به توافقی جامع پای میز مذاکره حاضر شود.


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG