لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

وزیر خارجه آمریکا: ایران باید به جای تروریسم شیعی، به حکومتی نرمال تبدیل شود


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده می گوید: «مقابله با تروریسم شیعی که از تهران می‌آید، در محورهای جنگ آمریکا علیه ترور است.»

وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه متن گفتگوی مایک پمپئو با خبرنگار شبکه رسانه‌ای «سینکلیر» را که روز جمعه ۲۸ دی ماه انجام شد، منتشر کرد. بخشی از این گفتگو به ایران اختصاص دارد.

آقای پمپئو در پاسخ به این پرسش که چه تغییری از ایران انتظار دارد گفت: «حاکمیت ایران به فکر انقلابی‌گری دینی و کمپین‌های انتحاری در سرتاسر منطقه است و حتی در اروپا هم انجام می‌شود. در تمامی منطقه فعالیت‌های تروریستی را مورد حمایت قرار می‌دهند؛ شبه‌نظامیان شیعه در عراق، حوثی‌ها در یمن یا حزب‌الله در لبنان و سوریه. این‌ خطر‌ها همه جدی هستند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «خواست ما از جمهوری اسلامی ایران خیلی ساده است: سلاح اتمی نساز، به برنامه هسته‌ای خود ادامه نده، کمپین‌های ترور را پایان بده، تلاش‌ها برای عملیات انتحاری و کشتار را متوقف کن، مانند یک کشور نرمال عمل کن و بعد می‌توانی در کشور خود طوری زندگی کنی که مردم ایران - که هم باهوش و هم باتوانایی‌های زیاد هستند و چیزی متفاوت از وضعیت فعلی می‌خواهند بتوانند زندگی کنند. این‌ها، همه ما را به سمت درستی می‌برد.»

وی افزود: «چیزی که از ایران می‌خواهیم، این است که کشوری بشود که رفتاری نرمال داشته باشد.»

مایک پمپئو در پاسخ به پرسشی در مورد ائتلافی مشابه ناتو در مورد کشورهای عربی گفت: «ما پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم. من انتظار داریم این کار را دقیق و مشخص پیش ببریم و این طور همه آن‌ها در مسیر آن موفق خواهند بود.»

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه و در مورد این که آیا پس از تشکیل این نیرو، آمریکا از منطقه خارج می‌شود؟ گفت: «به هیچ وجه. آمریکا نیرویی برای بهبود و اهداف خوب است و به حضور خود ادامه می‌دهد.»

آقای پمپئو همچنین در مورد گزارش‌هایی که می‌گوید احتمال دارد پرزیدنت ترامپ آمریکا را از پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خارج کند گفت: «در چندماه آینده من فرصتی برای میزبانی از اعضای ناتو داریم و ما ۷۰ سالگی حضور خود در این پیمان را جشن می‌گیریم. پرزیدنت ترامپ پیامش بسیار مشخص و صریح است: اعتقاد کامل به ماموریت ناتو و رفتار محترمانه متقابل با این سازمان. او می‌خواهد متحدان هم تعهد خود را جدی بگیرند. ما خواهان حفظ ماموریت ناتو هستیم و از آن حمایت می‌کنیم ولی می‌خواهیم متحدان اروپایی هم به همان اندازه آن را جدی بگیرند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG