لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

سفر ۷ روزه پمپئو به خاورمیانه با پیام اتحاد علیه جمهوری اسلامی و حمایت از مردم ایران


وزیر خارجه آمریکا در این سفر با رهبران و مقامات برخی از کشورهای خاورمیانه دیدار کرد.
وزیر خارجه آمریکا در این سفر با رهبران و مقامات برخی از کشورهای خاورمیانه دیدار کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پس از سفر یک هفته‌ای خود به هشت کشور خاورمیانه و دیدار با رهبران آن کشورها، به آمریکا بازگشت. او ضمن تاکید بر تقویت اتحاد علیه جمهوری اسلامی، مقامات تهران را در شمار «بدترین‌ تروریست‌های جهان» خواند و با هشدار نسبت به رفتارهای آنها، گفت که ایالات متحده از تلاش مردم ایران برای دستیابی به زندگی بهتر حمایت می کند.

مایک پمپئو سه شنبه ۱۸ دی وارد امان پایتخت اردن شد و با وزیر خارجه و پادشاه این کشور دیدار کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه گفت که اردن برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه، ریشه کن کردن داعش، و جلوگیری از اقدامات مخرب ایران در جهان نقش مهمی را ایفا می کند.

او که در یک نشست خبری با وزیر خارجه اردن در شهر امان شرکت کرده بود، گفت: «داعش و جمهوری اسلامی ایران بزرگترین خطرها در منطقه هستند. این چیزی است که همپیمانان ما در منطقه نیز می‌دانند. با خروج آمریکا از سوریه، اتحاد ما برای مقابله با اقدامات مخرب ایران از بین نخواهد رفت.»

همزمان با حضور در اردن، وزیر خارجه آمریکا با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌بی‌سی گفتگو کرد و گفت: «خروج نظامیان آمریکایی از سوریه تغییری در ماموریت ایالات متحده برای نابودی داعش و مهار نفوذ ایران در خاورمیانه ایجاد نمی‌کند.

آقای پمپئو روز چهارشنبه ۱۹ دی در یک سفر از قبل اعلام نشده، وارد عراق شد. در این کشور او با برهم صالح رئیس جمهور، عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد حکیم وزیر امورخارجه، و محمد حلبوسی رئیس مجلس عراق، دیدار و گفتگو کرد و سفر کوتاهی نیز به اقلیم کردستان عراق داشت.

او در عراق گفت که ایران اصلی‌ترین تهدید برای صلح منطقه است.

اما پنجشنبه ۲۰ دی وزیر خارجه آمریکا به مصر سفر کرد. او در مصر علاوه بر دیدار با رئیس جمهوری مصر، با وزیر خارجه این کشور دیدار کرد. آقای پمپئو بعد از دیدار به وزیر خارجه مصر گفت که با او درباره مقابله با ایران تاکید کردیم.

یکی از نقاط مهم سفر وزیر خارجه آمریکا سخنرانی او در دانشگاه آمریکایی قاهره بود؛ جایی که او از سیاست خارجی اوباما انتقاد کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در انتقاد از سیاست خارجی دولت قبل آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت که آن دوران تمام شده است و آمریکای تحت مدیریت پرزیدنت ترامپ با اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی ایران برخورد خواهد کرد.

مایک پمپئو در دانشگاه آمریکایی قاهره گفت: «بی‌میلی آمریکا، اکراه ما، در به‌کارگیری نفوذمان باعث شد هنگامی که مردم ایران در جریان جنبش سبز در تهران علیه ملاها به پا خاستند، سکوت اختیار کنیم. آیت‌اﻟله‌ها و مریدان آنها ایرانی‌های عاشق آزادی را کشته، زندانی و مرعوب کردند و به غلط آمریکا را بابت ناآرامی‌ها مورد سرزنش قرار دادند، در حالی که استبداد خودشان اعتراضات را شعله‌ور کرد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «شور و ذوق وافر ما و تمایل شدید آمریکا برای خیالبافی باعث شد تا نگاه دیگری به حزب‌اﻟله (لبنان) داشته باشیم، تا این گروهی که کاملا در اختیار رژیم ایران است زرادخانه خود را به حدود ۱۳۰ هزار راکت و موشک برساند. آنها با نقض فاحش قوانین بین المللی، این تسلیحات را در شهرها و روستاهای لبنان انبار و مستقر کردند. این سلاح‌ها مستقیما متحد ما، اسرائیل، را نشانه رفته‌اند.»

آقای پمپئو در ادامه خطاب به آنهایی که از قدرت آمریکا می‌هراسند گفت: «این را به خاطر داشته باشید: آمریکا همیشه یک نیروی آزادی بخش بوده و خواهد بود، و یک نیروی اشغال‌گر نیست. ما هرگز رؤیای سلطه بر خاور میانه را در سر نداشته‌ایم. آیا می‌توانید چنین چیزی را در مورد ایران هم بگویید؟»

جمعه ۲۱ دی، مایک پمپئو وارد بحرین شد و همزمان در گفتگویی با شبکه فاکس نیوز خبر داد که ماه آینده (۲۴ و ۲۵ بهمن)، آمریکا میزبان نشستی درباره ثبات و آزادی در خاورمیانه با تمرکز بر تاثیر منطقه‌ای ایران در ورشو لهستان خواهد بود.

وزیر خارجه آمریکا در بحرین از پایگاه نظامی آمریکا نیز بازدید کرد.

وزیر خارجه آمریکا شنبه ۲۲ دی به امارات متحده سفر کرد. آقای پمپئو در دیدار با مقامات امارات بر مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۳ دی به قطر سفر کرد. قطر از سال پیش با عربستان و متحدانش قطع رابطه کرده است. آقای پمپئو در قطر خواهان کم شدن اختلافات میان کشورهای حوزه خلیج فارس شد.

آقای پمپئو روز یکشنبه از خاورمیانه در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی «فیس د نیشن» شبکه «سی‌بی‌اس» در آمریکا به ایران اشاره کرد و گفت که حاکمان ایران از «بدترین تروریست‌های جهان هستند.»

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۲۴ دی به دو کشور دیگر سفر کرد. او ابتدا به عربستان رفت. بعد از عربستان نیز او به عمان سفر کرد.

وزیر خارجه آمریکا قرار بود به کویت هم سفر کند اما به خاطر یک مسئله خانوادگی تصمیم گرفت این سفر را لغو کند.

آقای پمپئو پیش از بازگشت به آمریکا در یک نشست خبری با خبرنگاران صحبت کرد. او گفت مقابله با بدخواهی‌های ایران در منطقه در صدر مذاکرات ما بود.

آقای پمپئو بار دیگر تاکید کرد که آمریکا به دنبال تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران است و اگر جمهوری اسلامی تغییر رفتار ندهد، فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران دو برابر خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا یکم خرداد با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG