لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۳

آمریکا ۲۴ و ۲۵ بهمن نشستی را در لهستان درباره خاورمیانه با تمرکز ویژه بر ایران برگزار می‌کند


وزیر خارجه آمریکا در سفر به هشت کشور در خاورمیانه به سر می برد.
وزیر خارجه آمریکا در سفر به هشت کشور در خاورمیانه به سر می برد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرد که آمریکا در ماه آینده میلادی یک نشست بین المللی را با تمرکز روی خاورمیانه، به ویژه ایران، در لهستان برگزار می کند.

آقای پمپئو در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز که روز جمعه پخش شد، گفت: «در این نشست کشورهایی از آسیا، افریقا، اروپا، و خاورمیانه حاضر خواهند بود.»

این نشست قرار است روزهای ۱۳ و ۱۴ فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) در لهستان برگزار شود.

وزیر خارجه آمریکا افزود: «هدف آن تمرکز روی ثبات خاورمیانه و صلح و آزادی و امنیت در این منطقه و شامل این عامل مهم است که اطمینان حاصل شود ایران یک (نیروی) نفوذ بی ثبات کننده نباشد.»

وزیر خارجه آمریکا روی توئیتر خود نیز خبر برگزاری این نشست را اعلام کرد.

به گزارش رویترز، او گفت در حالی که دولت ترامپ به دنبال افزایش فشار بر تهران است، نمایندگانی از کشورهای مختلف سراسر جهان برای رسیدگی به موضوع نفوذ منطقه ای ایران در این نشست حاضر می شوند.

پمپئو که در یک سفر هشت روزه به کشورهایی در خاورمیانه به سر می برد پیشتر اعلام کرده بود که آمریکا تلاش ها برای اعمال فشار بر ایران را دو برابر می کند.

مایک پمپئو، در مصر در انتقاد از سیاست خارجی دولت قبل آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران گفت که آن دوران تمام شده است و آمریکای تحت مدیریت پرزیدنت ترامپ با اقدامات بی ثبات کننده جمهوری اسلامی ایران برخورد خواهد کرد.

مایک پمپئو عصر پنجشنبه به وقت محلی در دانشگاه آمریکایی قاهره گفت: «بی‌میلی آمریکا، اکراه ما، در بکارگیری نفوذمان باعث شد هنگامی که مردم ایران در جریان جنبش سبز در تهران علیه ملاها به پا خاستند، سکوت اختیار کنیم. آیت‌اﻟله‌ها و مریدان آنها ایرانی‌های عاشق آزادی را کشته، زندانی و مرعوب کردند و به غلط آمریکا را بابت ناآرامی‌ها مورد سرزنش قرار دادند، در حالی که استبداد خودشان اعتراضات را شعله‌ور کرد.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «شور و ذوق وافر ما، تمایل شدید آمریکا، برای خیالبافی باعث شد نگاه دیگری به حزب‌اﻟله (لبنان) داشته باشیم، تا این گروهی که کاملا در اختیار رژیم ایران است زرادخانه خود را به حدود ۱۳۰ هزار راکت و موشک برساند. آنها در نقض فاحش قوانین بین الملل، این تسلیحات را در شهرها و روستاهای لبنان انبار و مستقر کردند. این سلاح‌ها مستقیما متحد ما، اسرائیل، را هدف گرفته‌اند.»

آقای پمپئو در ادامه خطاب به آنهایی که از قدرت آمریکا می‌هراسند گفت: «این را به خاطر داشته باشید: آمریکا همیشه یک نیروی آزادی بخش بوده و خواهد بود، و یک نیروی اشغال‌گر نیست. ما هرگز رؤیای سلطه بر خاور میانه را در سر نداشته‌ایم. آیا می‌توانید چنین چیزی را در مورد ایران هم بگویید؟»

وی با اشاره به توافق اتمی ۱۳۹۴ دولت باراک اوباما با ایران گفت: «پرزیدنت ترامپ نگاه کور خودخواسته ما در برابر رژیم خطرناک (ایران) را عوض کرد و از توافق هسته‌ای ناموفق، با آن وعده‌های پوچ اش، خارج شد. ایالات متحده تحریم‌هایی را که هرگز نباید برچیده می‌شدند، بازگرداند. کارزار فشار جدیدی را راه انداختیم تا درآمدهای رژیم را قطع کنیم؛ درآمدهایی که فقط خرج بسط ترور و ویرانی در سراسر جهان می‌کند. ما به مردم ایران، که خواهان آزادی و پاسخگویی (رژیم) هستند، پیوستیم.»

وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ اضافه کرد: «مهم‌تر این که، ما درک مشترک با متحدانمان را، مبنی بر لزوم مقابله با اهداف انقلابی رژیم ایران، تحکیم بخشیدیم. کشورهای بیشتری به این درک می‌رسند که ما باید مقابل آیت‌اﻟله‌ها بایستیم، نه آن که نوازش‌شان کنیم. کشورهای مختلف برای مقابله با رژیم به صف ما می‌پیوندند، به گونه‌ای که هرگز سابقه نداشته است. مصر، عمان، کویت، و اردن همگی در خنثی کردن تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها اقدام کرده‌اند.»


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG