لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۳

پنتاگون: آمریکا به کمک امنیتی به اوکراین ادامه می‌دهد


جان کربی، سخنگوی پنتاگون. آرشیو
جان کربی، سخنگوی پنتاگون. آرشیو

سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده روز جمعه ۲۴ دی در یک کنفرانس خبری با اشاره به وضعیت اوکراین و روسیه گفت، هیچ‌کس نمی‌خواهد شاهد تجاوزی دیگر به اوکراین باشد و تاکید کرد که فرصت برای دپیلماسی وجود دارد، اما ما کمک امنیتی به اوکراین برای دفاع از خود را فراهم می‌کنیم و این روند ادامه خواهد داشت.

جان کربی گفت:‌ «ما این بازی را پیشتر و در سال ۲۰۱۴ و در جریان الحاق غیرقانونی کریمه اوکراین دیده‌ایم. بدون ورود به جزئیات می‌گویم ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد روسیه مشغول آماده‌سازی برای حرکت به سمت اوکراین است. حتی شماری عملیات برای فریب‌ آماده کرده که بگوید به آن‌ها یا روس زبان‌ها در اوکراین حمله شده تا به آن‌جا برود.»

وی افزود: «ما نشانه‌هایی در دست داریم که عوامل نفوذی روسیه شروع به گسترش اطلاعات نادرست در شبکه‌های اجتماعی کرده‌اند. من نمی‌توانم وارد جزئیات بیشتر شوم ولی با اطمینان می‌گویم اطلاعاتی که در دست داریم معتبر است، آن را پیشتر از روسیه دیده‌ایم. وقتی بحرانی برای منافع آن‌ها وجود نداشته نباشد، آن بحران را خودشان ایجاد می‌کنند.»

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت:‌ «ما باور داریم هنوز فضا برای دیپلماسی وجود دارد و وزارت دفاع امیدوار است این مسیر طی شود و دولت آمریکا هم امیدوار است دیپلماسی موثر باشد.»

جان کربی با توجه به گزارش‌ها در مورد آزمایش موشک بالستیک کره شمالی گفت:‌ «کره شمالی موشک بالستیک شلیک کرده و برای بهترین گام رو به جلو مشغول مذاکره با متحدان و شرکا هستیم.»

وی افزود: «ما حاضر به گفت‌‌وگو با کره شمالی در مورد این مسائل هستیم ولی پیونگ‌یانگ هیچ علاقه‌ای نشان نداده است. ما با متحدان نزدیک خود کار می‌کنیم تا اطمینان پیدا کنیم دفاع آن‌ها درست و قدرتمندانه انجام می‌شود. تعهد ما به کره جنوبی، شبه جزیره کره است و به آن ادامه می‌دهیم.»

XS
SM
MD
LG