لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

پرتاب دو موشک دیگر توسط کره شمالی؛ آمریکا می‌گوید «با متحدان و شرکا» در حال مشورت است


آزمایش موشکی کره شمالی. آرشیو
آزمایش موشکی کره شمالی. آرشیو

فرماندهی آمریکا در اقیانوس هند و آرام در واکنش به پرتاب موشکی کره شمالی، روز جمعه با صدور بیانیه‌ای ضمن تاکید بر «تعهد ایالات متحده به دفاع از کره جنوبی و ژاپن» اعلام کرد واشنگتن در این زمینه در حال مشورت با متحدان و شرکای بین‌المللی خود است.

در این بیانیه که روز جمعه ۲۴ دی منتشر شده آمده است:‌ «ما از آزمایش موشکی بالستیک اطلاع داریم و از نزدیک در حال مشورت با متحدان و شرکای‌مان هستیم.»

این بیانیه می‌افزاید:‌ «اگرچه ارزیابی ما این است که این رویداد خطری فوری برای قلمرو یا نیروهای ایالات متحده و متحدان محسوب نمی‌‌شود، اما این آزمایش موشکی نشانگر تاثیر برهم زننده برنامه نامشروع تسلیحاتی کره شمالی است. تعهد ایالات متحده به دفاع از کره جنوبی و ژاپن، آهنین است.»

کره شمالی روز جمعه دو موشک بالستیک شلیک کرد که سومین آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ در کمتر از دو هفته گذشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دو موشک پرتاب شده مسافتی معادل ۴۳۰ کیلومتر تا ارتفاع حداکثر ۳۶ کیلومتر را طی کردند.

موشک های امروز چند ساعت پس از آن پرتاب شدند که دولت آمریکا چند مقام بلندپایه کره شمالی را به خاطر آزمایش های پیشین مورد تحریم قرار داده بود.

پیونگ یانگ پیش از پرتاب موشک ها در بیانیه ای تهدید کرد چنانچه آمریکا در «موضع رویارویی» باقی بماند، با واکنش شدید و صریح کره شمالی روبرو خواهد شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، پیشتر در روز سه شنبه و پس از دومین پرتاب موشک بالستیک توسط کره شمالی، از مقامات آن کشور خواست با خودداری از اقدامات تحریک‌آمیز بیشتر، وارد گفتگوهای پایدار و اساسی شوند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز این اقدام پیونگ یانگ را «ناقض قطعنامه‌های شورای امنیت ملل متحد» و «تهدیدی برای همسایگان کره شمالی و جامعه بین‌المللی» دانست.

XS
SM
MD
LG