لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۸

هشدار وزیر خارجه لهستان نسبت به بروز جنگ در اروپا؛ مسکو: مذاکرات بر سر اوکراین به «بن‌بست» رسیده است


یک تانک تی-۷۲بی۳ روسیه در یک رزمایش در نزدیکی مرز اوکراین - ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲
یک تانک تی-۷۲بی۳ روسیه در یک رزمایش در نزدیکی مرز اوکراین - ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲

با ادامه تنش‌های شدید میان روسیه و غرب بر سر اوکراین، وزیر امور خارجه لهستان می‌گوید اروپا در معرض خطر فرورفتن در جنگ قرار دارد. به گزارش رویترز، او این سخنان را روز پنجشنبه اعلام کرد. در همین حال، روسیه نیز اعلام کرد با اینکه هنوز برای دیپلماسی وقت می‌گذارد، کارشناسان نظامی خود را آماده می‌کند تا در صورت خنثی‌ نشدن تنش‌ها بر سر اوکراین، برای گزینه‌های دیگر آماده باشند.

مایکل کارپنتر، سفیر ایالات متحده در سازمان امنیت و همکاری در اروپا، پس از گفت‌وگو با نمایندگان روسیه در وین گفت که غرب باید برای تشدید احتمالی تنش‌ها با مسکو آماده شود. او به خبرنگاران گفت: «صدای طبل جنگ بلند است و لفاظی‌ها نسبتا تند شده است.»

روسیه می‌گوید که گفت‌وگو‌ها بر سر اوکراین ادامه دارد اما به بن‌بست رسیده است. روسیه تلاش می‌کند غرب را وادار کند که اوکراین را به عضویت ناتو در نیاورد، خواسته‌هایی که ایالات متحده آنها را از ابتدا رد کرده است.

الکساندر لوکاشویچ، سفیر روسیه در سازمان امنیت و همکاری در اروپا، نیز پس از یک نشست «سازمان امنیت و همکاری اروپا» به خبرنگاران گفت شرایط «در این مرحله واقعا ناامیدکننده است.» او در مورد «عواقب فاجعه بار» احتمالی در صورتی که دو طرف نتوانند در مورد آن چه روسیه خطوط قرمز امنیتی نامیده است به توافق برسند، هشدار داد.

لکساندر لوکاشویچ - آرشیو
لکساندر لوکاشویچ - آرشیو

لوکاشویچ اما گفت که مسکو از دیپلماسی دست برنداشته است و حتی به آن سرعت می‌بخشد.

رویترز می‌نویسد که این اظهارات مقامات روسیه منعکس کننده این الگوی کلی مسکو است که در حالی که می‌گوید به دیپلماسی علاقه دارد، درخواست‌ها برای عقب‌نشینی نیرو‌های خود از نزدیکی مرز اوکراین را رد می‌کند و همینطور در مورد عواقب نامشخصی برای امنیت غرب در صورت عدم توجه به خواسته‌هایش، هشدار می‌دهد.

نیروهای روسیه در حال رژه
نیروهای روسیه در حال رژه

پیشتر، وزیر امور خارجه لهستان گفت که به نظر می‌رسد که خطر جنگ در منطقه در بالاترین سطح خود طی ۳۰ سال گذشته است. اظهارات او سطح بالای نگرانی اروپایی‌ها را در مورد حضور ۱۰۰هزار سرباز روس در نزدیکی مرز روسیه با اوکراین را نشان می‌دهد. آنها نگران هستند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قصد دارد به اوکراین حمله کند.

XS
SM
MD
LG