لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۲

وندی شرمن ضمن اعلام آمادگی برای مذاکره با روسیه: آمریکا و ناتو در کنار اوکراین می‌مانند


وندی شرمن در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در مقر ناتو در بروکسل
وندی شرمن در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در مقر ناتو در بروکسل

وندی شرمن، قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه در مقر ناتو گفت اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی قدرت دیپلماسی را به جهانیان یادآور شدند. خانم شرمن همچنین افزود هرگونه تخاصم روسیه علیه اوکراین عواقب جدی برای مسکو در پی خواهد داشت.

خانم شرمن روز چهارشنبه ۲۲ دی در مقر ناتو و در جریان یک کنفرانس خبری دیدار روز چهارشنبه را نشانه‌ای شاخص از قدرت دیپلماسی خواند و گفت که ۳۰ کشور جهان و متحدان ناتو، هم جداگانه و هم به اتفاق، تاکید کردند که از تمامیت ارضی باید دفاع شود و همه کشورها باید آزادانه سرنوشت خود را آن‌گونه که می‌خواهند، انتخاب کنند.

قائم مقام وزیر خارجه آمریکا افزود که در این مذاکرات چهار ساعته با حضور نمایندگان روسیه، همه به این موضوع که باید تنش‌زدایی شود و دیپلماسی در محور کار قرار گیرد، پرداختند.

وندی شرمن گفت:‌ «دیروز و امروز با متحدان ناتو و اتحادیه اروپا صحبت کردم. من به همه اطمینان دادم و باز تکرار می‌کنم که ایالات متحده در کنار متحدان از جمله اوکراین ایستاده است. ما در مورد اوکراین بدون حضور اوکراین، در مورد اروپا بدون حضور اروپا و در مورد ناتو بدون ناتو هیچ تصمیمی نمی‌گیریم.»

قائم مقام وزیر خارجه ایالات متحده افزود: «ناتو به عنوان یک اتحاد دفاعی برای حفاظت از متحدان خود وجود دارد و هیچ گاه فعالیت مداخله‌جویانه نداشته و این تصمیم کشورها است که بخواهند به ناتو ملحق شوند یا نه. این اتحاد در پی درگیری و تخاصم نیست و تهدیدی برای روسیه محسوب نمی‌شود.»

وندی شرمن گفت:‌ «ما آماده مذاکره با روسیه هستیم. در مذاکرات امروز در حوزه‌هایی که ناتو و روسیه می‌توانند همکاری کنند بحث شد. ما به هیات روسیه گفتیم در موضع خود متحد هستیم که خارج شدن شرایط از حالت عادی، به نفع دیپلماسی نیست. روسیه بیش از یکصد هزار نیرو در مرز اوکراین مستقر کرده و کمپینی برای گسترش اطلاعات نادرست راه انداخته است. این روسیه است که در سال ۲۰۱۴ به اوکراین تجاوز کرد و این روسیه است که شرایط را بحرانی کرده است.»

قائم مقام وزیر خارجه آمریکا افزود: «اگر روسیه از این مذاکرات عقب برود، مشخص است هیچ وقت آماده دیپلماسی نبوده است. ما همواره متحد هستیم و می‌گوییم اگر روسیه به اوکراین تجاوز کند، عواقب خیلی سنگین‌تر از ۲۰۱۴ در پیش خواهد بود. روسیه است که این وضع را به وجود آورده و روسیه است که باید وضعیت را به حالت عادی برگرداند.»

خانم شرمن پیشتر با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، در ژنو دیدار کرد تا راه‌های کاهش تنش در روابط بررسی شود. قائم مقام وزیر خارجه آمریکا پس از آن دیدار گفته بود روسیه می‌تواند با بازگرداندن نیروهایش از مرز با اوکراین، حسن‌نیت خود را ثابت کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، پیشتر بر اهمیت هماهنگ‌سازی اقدامات در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کرده و گفته بود هرگونه تجاوزگری بیشتر روسیه با پاسخ شدید روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG