لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۸

حماس با آتش بس یک روزه موافقت کرد


یک مرد فلسطینی در حال حمل وسایل شخصی خود در میان ویرانه‌های باقی مانده از خانه‌اش در بین حانون در شمال نوار غزه – ۴ امرداد ۱۳۹۳
یک مرد فلسطینی در حال حمل وسایل شخصی خود در میان ویرانه‌های باقی مانده از خانه‌اش در بین حانون در شمال نوار غزه – ۴ امرداد ۱۳۹۳

حماس و گروه‌های فلسطینی درگیر در نوار غزه، با برقراری یک آتش‌بس ۲۴ ساعته موافقت کردند.

این آتش‌بس از ساعت ۲ ظهر به وقت محلی و برای آماده شدن برای عید فطر برقرار می‌شود.

چند ساعت پیش از آن، در حالیکه سازمان ملل خواستار تداوم آتش بس بود، ارتش اسرائیل از روز یکشنبه حملات خود به نوار غزه را از سر گرفت. اسرائیل اعلام کرد که حملات خود را در پاسخ به راکت اندازی حماس از سر گرفته است.

يوالا استينيز یکی از وزيران کابينه امنیتی اسرائیل روز شنبه اعلام کرده بود که آن کشور با تمديد آتش‌بس موفقت ۱۲ ساعته‌ای که از ۸ صبح شنبه با اهداف انساندوستانه در غزه آغاز شد، برای ۴ ساعت دیگر تا نیمه شب به وقت محلی موافقت کرده است.

موافقت اسرائیل با تمدید آتش‌بس موقت، به دنبال درخواست وزیران خارجه ایالات متحده، برخی از کشورهای اروپایی، و همچنین ترکیه و قطر صورت گرفت.

آتش‌بس ۱۲ ساعته روز شنبه باعث شد مردم در غزه به خیابان‌ها بیایند و با مراجعه به بانک‌ها و فروشگاه، به تامین مایجتاج خود بپردازند. در عین حال، به گفته منابع فلسطینی در این فرصت بیش از ۸۰ جسد در نقاط مختلف غزه پیدا شده و شمار کشته‌شدگان عمليات ارتش اسرائيل در غزه، از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشته است.

پیشتر، تعداد کشته شده‌ها در طرف فلسطینی دست کم ۸۲۰ نفر اعلام شده بود که بیشتر آنها شهروندان عادی و غیرنظامی بودند. دست کم ۳۸ اسرائیلی که بیشتر آنها از نیروهای ارتش آن کشور بوده‌اند نیز تاکنون جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود برقراری آتش‌بس موقت و تمدید آن تا پایان روز شنبه، ارتش اسرائیل اعلام کرد عملیات جستجو و نابودسازی تونل‌هایی که شبه‌نظامیان برای قاچاق سلاح به غزه خفر کرده‌اند را ادامه می دهند.

آتش‌بس امروز زمانی اعلام شد که پیش از آن، رسانه‌ها از رد پیشنهاد آتش‌بس یک هفته‌ای وزیر امور خارجه آمریکا توسط اسرائیل خبر داده بودند. جان کری گفت خبر رسانه‌های اسرائیلی درمورد رد طرح آتش‌بس او توسط کابینه اسرائیل نادرست است.

آقای در ادامه کری گفت هنوز هیچ پیشنهاد رسمی برای آتش‌بس نداده، زیرا اسرائیل خواستار برخی تغییرات در متن طرح آتش‌بس شده است.

این سخنان کری پس از آن بود که وزیرخارجه آمریکا در قاهره به خبرنگاران گفته بود گمان می کند بنیامین نتانیاهو خود را متعهد به برقراری آتش‌بس می‌داند.

کری گفت از فرصت توقف جنگ می‌توان برای گردآوردن همه طرف‌ها برای بررسی مسائلی که به هفته‌ها جنگ و خشونت مرگبار میان اسرائیل و فلسطینی‌ها دامن زده، استفاده کرد.

اسرائیل خواستار غیرنظامی شدن غزه است و بر حق دفاع از خود در برابر حملاتی که آن را تروریستی می‌نامد پای می‌فشارد.

فلسطینی‌ها خواستار رفع محاصره غزه توسط مصر و اسرائیل هستند و می‌گویند این امر اقتصاد آنان را خفه کرده و آزادی سفر فلسطینی‌ها را نقض می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا روز شنبه برای ادامه ماموریت دیپلماتیک خود به پاریس می‌رود. او با بیان این که از تلاش برای برقراری آتش‌بس در غزه دست بر نمی‌دارد گفت جهان دائماً نظاره‌گر صحنه‌ای غم‌انگیز از پس صحنه غم‌انگیز دیگری است و نمی‌داند که دو طرف چه زمانی می‌خواهند سرعقل بیایند.

او افزود که خشونت نمی‌تواند برای خاورمیانه راه حلی بلندمدت به بار آورد.

کری در راه حل پیشنهادی خود خواستار گفتگوهای فوری میان مقام‌های اسرائیلی و فلسطینی درباره مسائل عمده اقتصادی، سیاسی و امنیتی شده است. او خواستار حضور نمایندگانی از کشورهای دیگر در مذاکرات نیز شده است. وی همچنین گفت: «هیچ یک از ما باز نمی‌ایستیم» و افزود روز شنبه از پاریس به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

کری یک جدول زمان‌بندی‌شده کلی برای مذاکراتی ادامه‌دار تهیه کرده است و می‌گوید «هنوز هیچ راه حل پیشنهادی رسمی» برای تصویب و رای‌گیری به کابینه اسرائیل ارائه نکرده است. او گفت نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل او را از قصد خود برای یافتن راهی به جلو مطمئن کرده است.

کری در قاهره نیز چندین ساعت با سامح شکری، وزیر خارجه مصر و بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار و گفتگو کرد. آقای بان نیز که همراه با کری در برابر خبرنگاران ظاهر شده بود گفت «خون مردم غزه به اندازه کافی به زمین ریخته شده است» وافزود «اول توقف جنگ ... دوم آغاز مذاکره ... راه حل نظامی وجود ندارد.» او بیشترین فشار درگیری‌ها را بر مردم عادی دانست.

روز جمعه با گسترش دامنه جنگ در غزه، پنج فلسطینی نیز در کرانه غربی رود اردن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG