لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

دبیر کل سازمان ملل نسبت به پایان جنگ غزه ابراز امیدواری کرد


بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد

دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه ابراز امیدواری کرد که ماموریت اضطراری او به خاور میانه، منجر به پایان یافتن جنگ در «آینده‌ای نزدیک» بین حماس و اسرائیل شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بان کی مون در یک کنفرانس ویدیوئی از شهر رام‌الله در کرانه غربی به شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک گفت جزئیات تلاش‌هایی که در جریان است را نمی‌تواند« دراین لحظه بسیار حساس» فاش کند. هنگامی که او سخنان خود را آغاز کرد، صدای آژیرخطر نیز شنیده می‌شد.

آقای بان که از قطر، کویت، قاهره و اورشلیم نیز دیدن کرده است، گفت او برای آنچه که آن را ماموریت «همبستگی و صلح» نامید، به عربستان سعودی و اردن نیز سفر خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در سه روز گذشته با رئیس اتحادیه عرب، رهبران اسرائیل و فلسطینی، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و نیز وزیر امور خارجه نروژ دیدار و گفتگو کرده است.

به گفته بان کی مون، امید و باور او این است که مذاکرات جاری نتایجی به بار خواهد آورد و به جنگ در آینده‌ای بسیار نزدیک پایان خواهد داد؛ با این حال، یاد آور شد «موانع و پیچیدگی‌های زیادی (در این راه) وجود دارد.»

به گزارش آسوشیتدپرس آقای بان تمام افراد و کشورهایی که بر طرف‌های درگیر جنگ نفوذ دارند، را به عملی سازنده فراخواند و گفت اگر به ریشه‌های مناقشه اسرائیل–فلسطین پرداخته نشود، «چرخه خشونت ادامه خواهد یافت، و باید انتطار داشت نفاق و نفرت بیشتر جا بیافتد؛ و اگر مردم در حال استیصال و اشغال به حال خود رها شوند، مشکل برطرف نخواهد شد، فقط رشد خواهد کرد.»

همزمان سامانتا پاور نماینده آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل متحد با بیان این که «چیزی مهم‌تر از آتش‌بس فوری وجود ندارد»، تاکید کرد ایالات متحده تا جنگ پایان نگیرد و مسائل اساسی مربوط به راه حل ایجاد دو کشور مستقل حل و فصل نشود، «آرام نخواهد گرفت.»

ریاض منصور، نماینده تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل متحد، نیز گفت می‌خواهد بداند شورای امنیت «برای متوقف کردن این خون‌ریزی و بی‌رحمی‌های اسرائیل» چه خواهد کرد، و از آن شورا خواست به مسئولیت خود در قبال حفاظت از غیرنظامیان عمل کند.

نماینده سفیر اسرائیل نیز به شورا گفت رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی دو گزینه دارد؛ می‌تواند به سکوت ادامه دهد و از حماس حمایت کند، یا با منحل کردن دولت وحدت، نقش رهبری را بر عهده بگیرد.

XS
SM
MD
LG