لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۷

جان کری: برای رسیدن به تفاهم بر سر آتس‌بس، کار بیشتری لازم است


وزیر خارجه آمریکا (دوم از چپ) در نشست خبری مشترک با دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل اتحادیه عرب و وزیر خارجه مصر، قاهره، ۳ مرداد ۱۳۹۳
وزیر خارجه آمریکا (دوم از چپ) در نشست خبری مشترک با دبیرکل سازمان ملل، دبیرکل اتحادیه عرب و وزیر خارجه مصر، قاهره، ۳ مرداد ۱۳۹۳

کابینه امنیتی اسرائیل طرح پیشنهادی وزیر امور خارجه آمریکا برای برقراری آتش‌بس در غزه را رد کرد، با این حال جان کری روز جمعه گفت لازم است اقدامات بیشتری انجام گیرد تا میان اسرائیل و حماس، برای پذیرش آتش‌بس هفت روزه، توافق حاصل شود.

این در حالی است که خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، نوشت ارتش اسرائیل ممکن است بزودی عملیات زمینی خود در نوار غزه را «بطور قبل ملاحظه‌ای» گسترش دهد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده به منظور پایان دادن به جنگ بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس، از روز دوشنبه در خاور میانه بسر می‌برد و بین قاهره، اورشلیم و کرانه باختری در تردد است تا با گفتگو با طرفین درگیر یا صاحب‌نفوذ در منطقه، به خشونت‌ها پایان دهد.

جان کری روز جمعه در سخنانی با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک انجام شده برای متقاعد کردن دو طرف اسرائیلی و فلسطینی برای پذیرش یک آتش‌بس موقت گفت، آنها از هر زمان دیگری برای رسیدن به تفاهم به یکدیگر نزدیک شده‌اند و بنیامین نتانیاهو تمایل خود را برای نشان دادن حسن نیت اسرائیل برای کمک به پیشبرد این تلاش‌ها، ابراز کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزیر خارجه آمریکا، در نشستی مطبوعاتی در قاهره گفت طرفین در مورد اصل موضوع برقراری یک آتش‌بس یک هفته‌ای، با اهداف «انسان‌دوستانه» که از روز دوشنبه همزمان با عید فطر آغاز شود، موافق هستند.

آقای کری در حالی که به همراه دبیر کل سازمان ملل متحد، دبیر کل اتحادیه عرب و وزیر خارجه مصر، با خبرنگاران صحبت می‌کرد، با بیان این که دو طرف در مورد جزئیات اجرای چنین طرحی نگرانی‌هایی دارند، گفت «شکاف‌ها به میزان قابل توجهی کمتر شده است» و در ادامه افزود توافق حاصل می‌شود، اگر بر سر برخی موضوعاتی که برای دو طرف مهم هستند، بیشتر کار کنیم.

اندکی پس از سخنان وزیر امور خارجه آمریکا، دفتر موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل بیانیه‌ای منتشر شد که در آن از وی خطاب به سربازان اسرائیلی نقل شده «شما باید خودتان را برای این احتمال آماده کنید که ما بزودی فرمانی برای گسترش عملیات زمینی در غزه صادر خواهیم کرد.»

در این بیانیه همچنین از قول وزیر دفاع اسرائیل نوشته شده «حماس هزینه سنگینی را می‌پردازد و از این سنگین‌تر هم خواهد پرداخت.»

بیانیه شدیداللحن موشه یعلون و ناکامی تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری یک آتش‌بس حتی موقت در غزه، بر نگرانی‌ها از افزایش درگیری‌ها و بالاتر رفتن شمار قربانیان آن افزوده است.

پیش از این نیز حماس طرح‌ پیشنهادی مصر برای برقراری آتش‌بس موقت را رد کرده بود. حماس می‌گوید شرط پذیرش آن لغو تحریم غزه است؛ اسرائیل هم می‌‌گوید تا زمانی که حماس به پرتاب راکت به اسرائیل ادامه می‌دهد، زیر بار آتش‌بس نمی‌رود.

بنابر آخرین آمار ارائه شده، دست کم ۸۲۰ فلسطینی، که بیشتر آنها غیرنظامیان هستند، از آغاز درگیری‌ها در هفته گذشته کشته شدند و در سوی دیگر هم تاکنون ۳۸ اسرائیلی جان خود را از دست داده‌اند، که بیشتر آنها از نیروهای ارتش آن کشور بوده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، هدف اصلی ارتش اسرائیل از آغاز عملیات زمینی انهدام تونل‌هایی است که حماس در مرز مسترک با اسرائیل در زیر زمین برای آنچه که انجام حملات علیه اسرائیل عنوان شده، حفر کرده و رسانه‌های اسرائیلی گفته‌اند ارتش برای نابودی کامل آنها به زمان بیشتری نیاز دارد.

تاکنون ۳۱ تونل کشف شده و حدود نیمی از آنها توسط نیروهای ارتش اسرائیل تخریب شده است.

XS
SM
MD
LG