لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۴

ادامه حمله اسرائيل به غزه، شمار کشته شدگان از ۸۰۰ نفر گذشت


نیروی امنیتی اسرائيلی از کنار لاستیک های سوخته در اعتراضات ضد اسرائيلی در منطقه ای بین اورشلیم و رام الله عبور می کند - ۲۵ ژوئیه
نیروی امنیتی اسرائيلی از کنار لاستیک های سوخته در اعتراضات ضد اسرائيلی در منطقه ای بین اورشلیم و رام الله عبور می کند - ۲۵ ژوئیه

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز جمعه به تلاش های دیپلماتیک برای برقراری آتش بس در غزه ادامه داد. شمار کشته شدگان حمله اخیر اسرائیل به غزه از ۸۰۰ نفر عبور کرد. بیم آن می رود که خونریزی های میان اسرائیل و غزه به مناطق اشغالی کرانه باختری و اورشلیم کشیده شود.

با وجود تلاش‌های بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و حماس، هنوز پیشنهادی که مورد قبول هر دوطرف باشد ارائه نشده است.

روز جمعه در یک حمله هوایی اسرائیل، یک سخنگوی ارشد گروه مسلح «جهاد اسلامی» کشته شد. جهاد اسلامی متحد حماس است. مقامات غزه گفتند در این حمله همچنین پسر سخنگوی گروه کشته شد و به این ترتیب شمار کشته شدگان فلسطینی به ۸۰۴ نفر رسید.

اواخر روز پنجشنبه در زد و خورد اعتراضات فلسطینی ها به نیروهای اسرائيلی بیرون اورشلیم، دست کم یک فلسطینی کشته شد و ۱۵۰ نفر مجروح شدند.

حدود ۱۰ هزار فلسطینی از رام الله به سمت اورشلیم شرقی حرکت کردند. ناظران می گویند این بزرگترین تظاهرات اعتراضی کرانه باختری در یک دهه اخیر بوده است. نا آرامی هایی نیز در نابلوس، بیت لحم و بخش قدیمی اورشلیم رخ داد.

فلسطینی ها خواستار تظاهرات بزرگ در کرانه باختری در روز جمعه در اعتراض به حمله اسرائیل به غزه شده اند. هزاران نیروی اسرائيلی در اورشلیم مستقر شده اند و در آماده باش کامل هستند. بیم آن می رود که پس از پایان نماز در یک مسجد اورشلیم، تظاهرات گسترده ای روی دهد.

در غزه، روز پنجشنبه بیش از ۱۰۰ فلسطینی کشته شدند که مرگبارترین روز از حمله ۱۸ روزه اسرائيل به غزه را رقم زد.

مسئولان فلسطینی روز پنجشنبه گفتند گلوله‌های شلیک شده از یک تانک اسرائیلی موجب کشته شدن ۱۵ نفر و مجروح شدن ده‌ها نفری شد که در مدرسه وابسته به سازمان ملل متحد در شهر بیت حانون در شمال نوار غزه پناه گرفته بودند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل کارکنان سازمان ملل، شلیک وقتی روی داد که آنها در حال آماده شدن برای تخلیه غیرنظامیان در این مدرسه بودند. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که در حال بررسی این حادثه است و تلویحا، بدون ارائه هیچ سندی، گفت که این کشتار ممکن است نتیجه شلیک راکت از سوی گروه حماس باشد.

سرهنگ پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل با تاکید بر این که اسرائیل «ساختمان های وابسته به سازمان ملل را مورد هدف فرار نمی دهد»، افزود: فعلا ما نمی‌توانیم در مورد این که آیا این حادثه نشات گرفته از شلیک سرگردان بوده یا خیر، اظهار نظر کنیم.»

طی ۱۸ روز گذشته که درگیری‌ها بین اسرائیل و حماس آغاز شده، این چهارمین باری است که ساختمانی وابسته به سازمان ملل مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد با اشاره به این که کارکنان سازمان متبوعش در بین کشته شدگان هستند، از دو طرف درگیر خواست که مقررات بین‌المللی بشر دوستانه را رعایت کنند.

بان کی مون در واکنش به این حادثه گفت «حمله امروز بار دیگر تاکیدی بر ضرورت توقف هر چه سریعتر کشتارها است.»

درگیری‌های اخیر اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه، به دنبال ربودن و قتل سه نوجوان اسرائيلی در ماه گذشته میلادی، و پس از آن ربودن و کشتن یک نوجوان فلسطینی در اورشلیم، که گفته می‌شود اقدامی تلافی‌جویانه بوده است، شدت گرفت.

جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که جهت یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری‌ها به خاور میانه سفر کرده است، روز سه‌شنبه نسبت به بدتر شدن «بحران انسانی» در غزه هشدار داد.

وی پس از ملاقات با مقامات مصری و اتحادیه عرب، با اشاره به این که مصر برای کمک به متوقف شدن جنگ درغزه و بازگشت به آتش‌بس سال ۲۰۱۲ بین اسرائیل و حماس، چارچوبی به جامعه بین‌المللی پیشنهاد کرده است، گفت حماس گزینه‌ای اساسی پیش رو دارد که تاثیر عمیقی بر مردم غزه خواهد داشت.

اسرائيل می گوید برای متوقف کردن حملات راکتی حماس به خاک خود اقدام به حمله کرده است. اسرائیل می گوید حماس در بین غیرنظامیان مخفی می شود.

XS
SM
MD
LG