لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۸

جان کری نسبت به «بحران انسانی» در غزه هشدار داد


جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دیدار با همتای مصری خود در قاهره
جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در دیدار با همتای مصری خود در قاهره

در حالی که درگیری‌ها بین نیروهای ارتش اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در نوار غزه ادامه دارد، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که جهت یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان دادن به این درگیری‌ها در قاهره بسر می‌برد، نسبت به بدتر شدن «بحران انسانی» در غزه هشدار داد.

جان کری روز سهشنبه در قاهره با مقامات مصری و اتحادیه عرب ملاقات کرد و با اشاره به این که مصر برای کمک به متوقف شدن جنگ درغزه و بازگشت به آتش‌بس سال ۲۰۱۲ بین اسرائیل و حماس، چارچوبی به جامعه بین‌المللی پیشنهاد کرده است، یادآور شد حماس گزینه‌ای اساسی پیش رو دارد که تاثیر عمیقی بر مردم غزه خواهد داشت.

پس از دو ساعت گفتگو با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، آقای کری به خبرنگاران گفت خون‌های زیادی از دو طرف ریخته شده است؛ دو هفته است که حماس به سوی اسرائیل موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل نیز همانند هر کشور دیگری، که وقتی مورد حمله قرار می‌گیرد حق دارد دست به اقداماتی بزند، واکنش نشان داده است.

سخنان آقای کری در حالی بیان می‌شود که درگیری‌ها میان نیروهای اسرائیل و حماس روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت و هواپیماهای جنگی اسرائیل به بمباران اهداف مرتبط با گروه حماس در غزه ادامه دادند و حماس نیز راکت‌های بیشتری به داخل خاک اسرائیل پرتاب کرد.

بنابر گزراش‌های ارسالی، پنج مسجد و خانه رهبر پیشین شاخه نظامی حماس، از جمله ساختمان‌هایی بودند که هدف جدیدترین بمباران نیروهای اسرائیلی قرار گرفتند. حملات راکتی حماس نیز آژیرهای خطر را در تل آویو به صدا در آورد، اما به گزارش منابع اسرائیلی فقط دو نفر جراحات مختصری برداشتند.

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به این درگیری‌ها گفت ایالات متحده از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کند، اما مردم و غیرنظامیان در این معرکه به دام افتاده‌اند، بحران انسانی در غزه روز به روز بدترمی‌شود، و مردم دار و ندار خود، و دسترسی به غذا و آب را از دست می‌دهند.

به گفته آقای کری پیشنهاد مصر می‌تواند چارچوبی برای آتش‌بس باشد و حماس با قبول آن می‌تواند به رنج مردم پایان دهد. حماس تاکنون پیشنهادهای ارائه شده برای برقراری آتش‌بس را نپذیرفته است.

واشنگتن قادر نیست بطور مستقیم با گروه حماس مذاکره کند، زیرا آن را در طبقه‌بندی سازمان‌های تروریستی قرار داده است. وزیر خارجه آمریکا از طریق ترکیه و قطر، حامیان حماس، در تلاش برای متقاعد کردن حماس به پذیرش آتش‌بس است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت جامعه بین‌المللی باید حماس را مسئول پیامدهای رد پبیشنهادهای آتش‌بس بداند. وزیر دادگستری اسرائیل گفت آتش‌بس «نزدیک» نیست و افزود پیشروی نظامی اسرائیل در غزه تا وقتی نیروهای آن کشور تونل‌هایی را که حماس از آنها برای رخنه به اسرائیل استفاده کرده‌اند منهدم نکنند، پایان نخواهد گرفت.

وزیر امور خارجه مصر نیز می‌گوید فقط متوقف کردن جنگ کافی نیست؛ مذاکرات در قاهره همچنین باید به دلایل اصلی نبرد بپردازد.

بر اساس اعلام مقام‌های فلسطینی شمار کشته شدگان در غزه از ۶۰۰ نفر فراتر رفته است، بسیاری از قربانیان کودکان و غیرنظامیان دیگر بوده‌اند. ارتش اسرائیل می‌گوید ۱۸۳ نفر از شبه‌نظامیان حماس را کشته است، در حالی که خود ۲۷ سرباز و ۲ غیرنظامی را از دست داده است.

سخنگوی دفتر کمک انسانی سازمان ملل متحد در ژنو گفت در غزه «عملاً جای امنی برای شهروندان وجود ندارد.»

دولت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد یک کمک ۴۷ میلیون دلاری، شامل ساخت پناهگاه، غذا، دارو و تدارکات پزشکی برای فلسطینی‌ها در غزه در نظر گرفته است.

XS
SM
MD
LG