لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

سه طرح کنگره آمریکا علیه ایران: ممانعت از خرید آب سنگین، تحریم تسلیحاتی و توقف فروش بوئینگ


در یکسالگی برجام، جمهوریخواهان بر تلاش خود افزوده اند.
در یکسالگی برجام، جمهوریخواهان بر تلاش خود افزوده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران را تضعیف می کند. تصویب این طرح که در اصل اقدامی نمادین به شمار می رود، نشان دهنده مخالفت شدید جمهوری خواهان با این توافق بین المللی است.

به گزارش آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۲۴۹ قانون گذار به این طرح رای مثبت و ۱۷۶ نفر رای منفی دادند. مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است دولت باراک اوباما را از خرید آب سنگین بیشتر از ایران منع کرده است. آب سنگین یکی از اجزاء برخی از راکتورهای هسته ای است.

کاخ سفید می گوید خروج آب سنگین اضافی از ایران، دسترسی تهران را به موادی که ممکن است برای ساخت سلاح اتمی بکار رود قطع می کند.

همانطور که مجلس نمایندگان رای داد، در سنا نیز گروهی از سناتورها از طرحی که مورد حمایت برخی از سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه است سخن گفته اند که افراد مرتبط با برنامه موشکی ایران را تحریم می کند و رئیس جمهوری آمریکا را ملزم می کند که تحریم تسلیحاتی علیه ایران را اجرا و فروشندگان تسلیحات به ایران را تحریم کند. این طرح همچنین ایران را به خاطر حمایت از گروه های تروریستی هدف قرار داده است.

اد رویس، رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی آمریکا که از مخالفان توافق اتمی با ایران بوده است در مخالفت با طرح خرید آب سنگین از ایران گفت: "چرا ما باید به تولید آب سنگین در ایران مهر تایید زنیم؟"

طرح ممنوع کردن خرید آب سنگین از ایران اولین طرح از سه طرحی است که توافق اتمی با ایران را هدف قرار داده است و انتظار می رود پیش از تعطیلات طولانی کنگره به تصویب برسد. این طرح ها در بین دموکرات ها مخالفانی دارد که جمهوری خواهان را متهم می کنند از این اقدامات قصد بهره برداری انتخاباتی دارند.

دولت باراک اوباما در ماه آوریل اعلام کرد که وزارت انرژی آمریکا ۳۲ تن آب سنگین به ارزش ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار از یکی از زیرمجموعه های سازمان انرژی اتمی ایران خریداری می کند. انتظار می رود محموله آب سنگین در هفته های آینده وارد آمریکا شود و در آزمایشگاه ملی اوک ریدج واقع در ایالت تنسی ذخیره شود و سپس دوباره برای مصارف تحقیقاتی در بازار فروخته شود.

در همین حال ۱۴ قانون گذار جمهوری خواه روز چهارشنبه از دولت اوباما خواستند شرکت چینی ارتباطاتی زد.تی.ایی ZTE را به خاطر آنچه آنها نقض تحریم های ایران می خواننند، مجازات کند.

این قانون گذاران در نامه خود به سه وزیر دولت اوباما نوشته اند که شرکت چینی برای فروش تجهیزاتی که می تواند برای سرکوب مخالفان ایرانی استفاده شود، آشکارا تحریم های آمریکا علیه ایران را دور زده است و این ابزار را به حکومت ایران فروخته است.

در همین حال روز چهارشنبه کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تایید کرد تا فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران متوقف شود. قانونگذاران دموکرات با این طرح مخالفت کردند.

جب هنسارلینگ، رئیس جمهوری خواه این کمیته که از ایالت تگزاس است گفت این طرح اندکی اطمینان بوجود می آورد که باراک اوباما و یا نفر بعد از او در کاخ سفید نتواند ممنوعیتی را بردارد که بر موسسات مالی و بانک صادرات-واردات برای تامین مالی فروش هواپیماهای بوئینگ به ایران وجود دارد.

این کمیته این طرح را عصر روز چهارشنبه تایید رد. اما انتظار می رود دولت باراک اوباما هرگونه مصوبه کنگره برای ممنوع کردن فروش هواپیماهای مسافربری بوئینگ به ایران را وتو کند.

یک سال پیش ایران و قدرت های جهانی توافق اتمی برای محدود کردن فعالیت های اتمی ایران و کاهش تحریم ها علیه این کشور را امضا کردند.

XS
SM
MD
LG