لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

یکسال از برجام گذشت؛ یک نظرسنجی: ده درصد مردم از توافق ناامید شدند


جواد ظریف و موگرینی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یکی از دیدارهای بعد از توافق هسته ای
جواد ظریف و موگرینی وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یکی از دیدارهای بعد از توافق هسته ای

۱۴ ژوئیه سال گذشته، توافق هسته ای بین ایران و جامعه جهانی امضا شد و شش ماه بعد در دی ماه گذشته اجرایی شد. با گذشت یکسال از توافق، چقدر مردم از اجرای آن راضی هستند و آیا اثری بر زندگی شان داشته است؟

نتایج یک نظر سنجی که توسط مرکز مطالعات بین المللی امنیت در دانشگاه مریلند انجام شده، حاکی از آن است که یک سال پس از حصول توافق هسته ای گروه ۵+۱ با ایران، حدود ده درصد مردم نسبت به دستاوردهای این توافق نا امید شده اند.

نظر سنجی در ماه ژوئن توسط یک گروه مستقل به نشانی اینترنتی IranPoll.com انجام شد و روزنامه واشنگتن پست، روز چهارشنبه نتایج آن را منتشر کرد.

واشنگتن پست می نویسد، یکسال پیش، آمریکا و پنج کشور صنعتی جهان، پس از یک دوره مذاکرات چالش بر انگیز با ایران توافق کردند که، تحریم های اقتصادی آن کشور را در ازای تعلیق فعالیت های هسته ای بحث برانگیز لغو کنند.

در آن زمان ۷۶ درصد مردم ایران از این توافق حمایت کردند و بیش از نیمی از موافقان حمایت خود را بسیار قرص و محکم، ارزیابی کرده بودند.

در نظر سنجی امسال، تنها ۶۳ درصد از پرسش شوندگان از توافق حمایت کردند و فقط ۲۲ درصد آنها همچنان دو آتشه و پروپا قرص، بر سر تصمیم خود باقی بودند.

حسین قاضیان، جامعه شناس و پژوهشگر درباره این نظرسنجی به صدای آمریکا گفت که برگزار کنندگان این نظرسنجی مختصات فنی آن را اعلام نکرده اند اما آنچه از جامعه ایران استنباط می شود، این درصد از دلسردی از توافق قابل حدس است.

به گفته وی، دولت روحانی در پیش از توافق هسته ای، بارها این ادعا را مطرح کرد که با توافق وضعیت اقتصادی مردم نیز بهتر می شود بنابراین طبیعی است که بعد از توافق عده ای سرخورده شوند.

XS
SM
MD
LG