لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

دفاع دولت از روند اجرای برجام؛ عراقچی: اروپا و آمریکا به تعهدات خود عمل کرده‌اند


FILE - Smoke rises from a factory as a truck loaded with cars crosses a bridge in Paris, France, Nov. 30, 2018.
FILE - Smoke rises from a factory as a truck loaded with cars crosses a bridge in Paris, France, Nov. 30, 2018.

مقامات ارشد وزارت امور خارجه ایران تاکید می‌کنند که توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تاکنون اجرایی شده است و به گفته عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، آمریکا و اروپا به تمامی تعهدات خود در متن "برجام" عمل کرده‌اند.

مقامات دولت ایران، روز چهارشنبه ۲۳ تیر ماه و در نخستین سالگرد توافق جامع هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، در صحبت‌های جداگانه‌ای از اجرای برجام دفاع کرده و گفتند، برخلاف نظر مخالفان دولت، ایران و طرف‌های اروپایی و آمریکایی به تعهدات خود پایبند بوده‌اند.

عراقچی: در بهترین حالت به ۱۰ سال پیش برمی‌گردیم

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با روزنامه دولتی ایران، از مخالفان دولت انتقاد کرد که پیش از این معتقد بودند تحریم‌ها باعث پیشرفت ایران است و حالا می‌گویند دولت موفق به رفع تحریم‌ها نشده است.

گزیده‌ای از صحبت‌های آقای عراقچی را در ادامه می‌خوانید:

- یک مقدار حافظه‌مان را زنده کنیم و به چهار سال پیش بازگردیم که هر روز یک تحریم و فشار و کمبود جدید پدید می‌آمد. شب می‌خوابیدیم و صبح بیدار می شدیم و می‌دیدیم دلار دو برابر شده است و تهدیدها، مشکلات و تنگناهای مختلف جدیدی ایجاد شده است. نمی‌دانم ما کلا فراموشکار هستیم یا به اقتضا فراموشکار شده‌ایم.

- مأموریت ما این بود که موانع تحریم‌های هسته ای را از سر راه بانک‌ها برداریم. بانک های ما با بانک‌های بین‌المللی مشکل پولشویی دارد، این به ما مربوط نیست. برجام در بهترین حالت هم اگر اجرا شود، حداکثر آن است که به شرایط ۱۰ سال پیش برگردیم.

- با ضرس قاطع می گویم که شعار انرژی هسته‌ای حق مسلم ما است، اکنون محقق شده و این نتیجه برجام است.

- [رهبر جمهوری اسلامی] در کلیت قضیه مثل بقیه موضوع‌ها چارچوب ، اصول و خطوط قرمز را مشخص می‌کردند و به جزئیات کاری نداشتند مگر به ضرورت که اقتضا کند و ما هم در همین چارچوب حرکت کردیم. خط قرمزها هم عموما رعایت شد. حتی جاهایی که بنا به دلایلی دو سه تا خطوط قرمز کم رنگ امکان تحقق نداشت، باز این طور نبود که ما سرخود آنها را رد کرده باشیم، مراجعه کردیم و گزارش دادیم و خطوط قرمز جابه جا شد.

- تحریم‌های هسته‌ای تحریم‌های بسیار گسترده‌ای بوده؛ تحریم‌های مالی و بانکی، تحریم های نفتی و گازی و پتروشیمی و تحریم‌های حمل و نقل. در هر سه مقوله تحریم‌هایی که بوده برداشته شده است.

- چه آمریکا و چه اروپا، به تمامی تعهدات خود در متن برجام عمل کرده‌اند.

- یک سری محدودیت‌های خارج از برجام در اجرای برجام اثر می گذارد و این محدودیت ها از قبل بوده و الان هم هست و ربطی به برجام و مذاکرات ندارد. [مثلا] تحریم‌های اولیه آمریکا می‌گوید هیچ شخص امریکایی چه حقیقی و چه حقوقی حق ندارد هیچ خدمات یا کالایی به یک ایرانی بفروشد. یا سیستم مالی آمریکا نمی‌تواند در خدمت ایران قرار بگیرد. این یک واقعیت است که ما چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم، سیستم مالی آمریکا اشراف و تفوق زیادی بر سیستم مالی بین‌المللی دارد. ما هر جا می‌رویم به این مشکل بر می‌خوریم که برای انجام هر تبادلی باید راه‌هایی پیدا کنیم که سیستم مالی آمریکا دخیل نباشد.

بعیدی‌نژاد: قرار نبود همه تحریم‌ها لغو شود

حمید بعیدی‌نژاد، از اعضای ارشد هیئت مذاکره کننده هسته‌ای ایران نیز تاکید کرد که ماموریتی که برای دولت از ابتدای مذاکرات تعریف شده بود حل و فصل مسائل هسته‌ای بود و تا امروز در جمهوری اسلامی تصمیم گرفته نشده که درباره مسائل اختلافی با آمریکا وارد مذاکره شود.

گزیده‌ای از صحبت‌های آقای بعیدی‌نژاد:

- ایران به چیزی کمتر از اجرای برجام تن در نخواهد داد و توقع دارد همانطور که خودش متعهد بوده، طرف های مقابل هم تعهدات خودشان را انجام دهند.

- ما نباید همه چیز را در بحث توان دفاعی از منظر موشکی نگاه کنیم، بلکه یکی از بزرگترین اتهامات علیه بخش نظامی و دفاعی ایران این بوده است، که در حال تولید سلاح هسته ای هستیم و پرونده PMD برای اثبات این بود. این اتهام می توانست نگاه دیگران را به بخش دفاعی و نظامی ایران نادرست نشان دهد؛ بنابر این با بسته شدن پرونده فوق و رد این اتهامات نگاه جدیدی به توان دفاعی و نظامی ایران به وجود آمد.

- توقع نظام این نبوده است که در مذاکرات بخواهیم تحریم‌های دیگری را رفع کنیم، بلکه ما تنها موظف به مذاکره در خصوص مسئله هسته‌ای بوده‌ایم.

- بدون شک اگر دولت آمریکا از فروش هواپیما به ایران خودداری کند و از شرکت های دیگر هم جهت فروش آن به ایران ممانعت به عمل آورد، حتما نقض برجام است و ما برخورد خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG