لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

پیام جان کری و وزرای خزانه داری و انرژی آمریکا برای یکسالگی توافق هسته ای


ارنست مونیز، جان کری و جک لو وزرای انرژی، خارجه و خزانه داری آمریکا.
ارنست مونیز، جان کری و جک لو وزرای انرژی، خارجه و خزانه داری آمریکا.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در نخستین سالگرد اجرای توافق اتمی قدرت های جهانی با ایران می گوید طرفین به تعهدات خود عمل می کنند، اما بعضی مشکلات و مسائلی نیز وجود دارد که در پرتو دیپلماسی قابل حل و فصل است.

۱۴ ژوئیه سال گذشته ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک توافق دائمی برای حل پرونده هسته ای ایران دست یافتند.

آقای کری در بیانیه خود، در واکنش به بدبینی هائی که در مورد توافق با ایران ابراز شده بود بر امن تر بودن دنیا یک سال پس از اجرای این توافق تاکید گذاشت.

وی گفت: ممکن است در روند اجرای توافق هسته ای با ایران مشکلات بالقوه ای بوجود آید، اما این توافق جهان را امن تر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: "اساساً من بر این باورم که جهان می تواند به این حقیقت افتخار کند که از مذاکرات چندجانبه پیچیده نتایجی حاصل شد که تنش در منطقه را کاهش می دهد و جهان را با منع گسترش سلاح های هسته ای امن تر می کند."

آقای کری ، یک سال پس از حصول توافق هسته ای جامعه بین المللی با ایران موسوم به برجام گفت، اجرای این توافق از تولید سلاح هسته ای توسط ایران جلوگیری کرده است.

وزیر خارجه آمریکا افزود: " یک سال قبل ، در چنین روزی ، چین ، روسیه ، آلمان ، فرانسه ، بریتانیا و آمریکا در قالب آنچه ۱+۵ شناخته می شود ، موفق شدند پس از سال ها مذاکرات فشرده توافقی را با ایران برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران تضمین کنند، به نحوی که جهان را مطمئن سازد که ایران در پی تولید سلاح هسته ای نباشد. از آن لحظه ، ۱۹ هزار سانتریفیوژ تحت کنترل و نظارت آژانس بین المللی لنرژی اتمی قرار گرفت. قلب راکتور پلوتونیوم اراک کاملاً باز و منهدم شد."

آقای کری همچنین بر تلاش روزمره برای اطمینان از انجام تعهدات در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد:" ما باید به کارمان ادامه دهیم و ادامه خواهیم داد. ما فرستاده ویژه ای داریم که کار روزانه اش هدایت تیمی است که اطمینان حاصل شود تعهدات در این توافق اجرا می شوند و بتوانیم مشکلات را حل کنیم. "

آقای کری، در واکنش به ادعای آنهائی که گفته اند توافق هسته ای با ایران محکوم به شکست است، گفت حصول چنین توافقی اهمیت دیپلماسی را در حل و فصل برخی از مناقشات غیرهسته ای با ایران نشان داده است.

وی افزود: "وقتی ملوانان ما اشتباهاً وارد آب های ایران شدند، ما توانستیم ظرف ۲۴ ساعت آنها را آزاد کنیم. قبل از توافق هسته ای چنین چیزی نمی توانست صورت گیرد."

آقای کری تاکید کرد که توافق هسته ای تنها بر مهار برنامه هسته ایران متمرکز بود، اما گفتگو برای حل مساله هسته ای راهی گشوده شد که بتوان برای حل مسائل دیگر، از جمله سوریه یا یمن، تلاش کرد.

پیام وزیر خزانه داری آمریکا

جک لو ، وزیر خزانه داری آمریکا نیز در بیانیه ای توافق هسته ای با ایران در سال گذشته را دستاوردی تاریخی خواند که از تولید سلاح اتمی توسط ایران جلوگیری کرده است.

آقای لو گفت، تاثیر تحریم های هسته ای به همراه دیپلماسی قدرتمند، منجر به جهانی امن تر شده است.

آقای لو در مورد منافع ایران از توافق هسته ای گفت، ایران فروش نفت خود را به طرزی چشمگیر افزایش داده، بیش از ۳۰۰حساب بانکی جدید در بانک های خارجی باز کرده و سرگرم مذاکره برای بیش از 3 میلیارد دلار اعتبارهای بانکی جدید است. ضمن آن که چشم انداز افزایش سرمایه گذاری مستقیم ، بالغ بر 3 میلیارد دلار وجود دارد.

آقای لو به صراحت گفت، در صورتی که ایران به حمایت از تروریسم و برنامه موشک بالستیک ادامه دهد، آمریکا از اهرم های دیگر از جمله تحریم ها استفاده خواهد کرد.

مونیز: نقش آزمایشگاه های آمریکا برای نظارت بر برجام

در همین ارتباط، ارنست مونیز ، وزیر انرژی آمریکا ، با تاریخی خواندن توافق هسته ای ایران گفت ، توافق هسته ای با بررسی های فنی دقیق توسط کارشناسان در وزارت انرژی آمریکا و هفت آزمایشگاه و دو سایت اتمی آمریکا تعریف شد.

وی گفت این کارشناسان در نظارت بر اجرای این توافق نیز نقش مهمی خواهند داشت.

آقای مونیز همچنین گفت ،توافق هسته ای با مشاهده نتایج ملموس بر پایه علم و راستی آزمایی ایران ، به امنیت جهانی در سال های آینده کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG