لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۹

آمریکا افراد و نهادهای بیشتری را در فهرست تحریم‌های کره شمالی قرار داد


استیو منوشن وزیر خزانه داری (چپ) در کنار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷
استیو منوشن وزیر خزانه داری (چپ) در کنار دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید - ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷

دولت ایالات متحده روز چهارشنبه ضمن اعلام تحریم‌های جدیدی علیه کره شمالی با هدف توقف برنامه تسلحیات اتمی آن کشور، از چین و روسیه نیز خواست در جهت قطع شریان مالی برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ گام‌های بیشتری بردارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا ۱۶ شخص و ۶ کشتی کره شمالی را به دلیل ارتباط با برنامه تسلیحاتی پیونگ یانگ تحریم کرد و گفت دو شرکت تجاری مستقر در چین نیز در صادرات کالاهای مورد استفاده در این برنامه دست دارند.

اشخاصی که امروز در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند تعدادی از اعضای حزب کارگر کره شمالی هستند که در چین، روسیه و منطقه جداشده آبخازیای گرجستان فعالیت دارند. شرکت‌های تحریم شده هم وابسته به وزارت صنایع نفت خام کره شمالی هستند.

استیو منوشن وزیر خزانه‌داری (دارایی) آمریکا در بیاینه‌ای ضمن اعلام این خبر نوشت، این وزاتخانه «بطور سیستماتیک به هدف قرار دادن افراد و نهادهایی که رژیم کیم (جونگ اون رهبر کره شمالی) و برنامه تسلیحاتی آن را تامین مالی می‌کنند، ادامه می‌دهد.»

وی در ادامه گفت، دولت آمریکا کسانی را که بطور قاچاقی در چین و روسیه و دیگر نقاط جهان به نفع کره شمالی و در راستای منافع شبکه مالی پیونگ یانگ فعالیت می‌کنند را هدف قرار می‌دهد و از آن کشورها می‌خواهد این افراد را از خاک خود اخراج کنند.

اعمال این تحریم‌ها به دولت آمریکا امکان می‌دهد دارایی‌های احتمالی این اشخاص، شرکت‌ها و نهادها را در ایالات متحده ضبط و همچنین هرگونه ارتباط شهروندان و شرکت‌های آمریکایی را با آنها منع کند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز از چین به دلیل تلاش برای محدود کردن ارسال نفت و زغال سنگ به کره شمالی تقدیر کرد و گفت اما به نظر می‌رسد روسیه جای چین را در یاری به کره شمالی پر کرده است.

اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد ۱۷ نفر دیگر را که به کره شمالی برای دور زدن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و ایالات متحده در ارتباط با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ کمک کرده‌اند، تحت تحریم قرار داده است.

شورای امنیت در واکنش به جدیدترین آزمایش موشکی بالیستیک کره شمالی، در ماه دسامبر به اتفاق آرا قطعنامه‌ تحریمی جدیدی را علیه آن کشور تصویب کرد که هدف از آن محدود کردن دسترسی پیونگ یانگ به نفت خام و محصولات نفتی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG