لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

مقام‌های امنیتی اروپا از ارسال سوخت روسیه به کره شمالی خبر دادند


دو مقام بلندپایه امنیتی غرب اروپا از ارسال سوخت از روسیه به کره شمالی در ماه اخیر خبر دادند. این دو مقام اعلام کرده اند روسیه در ماه های جاری دست کم سه بار از طریق دریا سوخت به کره شمالی رسانده است.

ارسال نفت از سوی روسیه به کره شمالی مغایر قطعنامه سازمان ملل متحد است که با وضع تحریم های جدید، ارسال نفت و فرآورده های نفتی به کره شمالی را ممنوع کرده بود. خبرگزاری رویترز در ماه سپتامبر هم گزارش داده بود کشتی های نفتی کره شمالی به طور مستقیم فراورده های نفتی را از روسیه به کره شمالی منتقل می کنند.

این در حالی است که روز جمعه پرزیدنت ترامپ از ادامه انتقال نفت چین به کره شمالی انتقاد کرد. به دنبال انتقاد رئیس جمهوری آمریکا از چین بابت ادامه فروش نفت به کره شمالی، پکن روز جمعه از گزارش اخیر تحویل قاچاقی محصولات نفتی به پیونگ یانگ ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت «تحقیقات فوری» را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این انتقادهای دونالد ترامپ گفت، در جریان گزارش‌ تحویل نفت از کشتی‌های چینی به کشتی‌های کره شمالی، و موردی که در ۱۹ اکتبر رخ داده، نیست.

با این حال، هُوا چونیینگ گفت «طرف چینی تحقیقات فوری را در این زمینه آغاز کرده است. در واقع، کشتی مذکور از ماه اوت به این طرف در هیچ کدام از بنادر چین پهلو نگرفته و اطلاعاتی در مورد تردد آن وجود ندارد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG