لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

استقبال کاخ سفید از مذاکرات دو کره: تاثیر فشارهای پرزیدنت ترامپ است


در اولین واکنش به مذاکرات کره شمالی و جنوبی، مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از این مذاکرات، گفت این اتفاق بعد از فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بی سابقه ای که دولت ترامپ بر کره شمالی گذاشته، صورت گرفته است.

آقای پنس در یک توئیت از مصاحبه روز سه شنبه خود، نوشت، ما قصد نداریم تا زمانی که پیونگ یانگ برنامه هسته ای و بالستیک خود را کنار بگذارد، فشار بر این کشور را کاهش بدهیم و تسلیم بشویم.

نمایندگان دو کره پس از نزدیک به دو سال برای نخستین بار به صورت رسمی روز سه شنبه ۱۹ دی، با یکدیگر دیدار کردند.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز سه شنبه عصر از این دور مذاکرات استقبال کرد. هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت ایالات متحده در تماس با مقامات کره جنوبی است تا حضور کره شمالی در المپیک زمستانی به منزله نقض تحریم های شورای امنیت علیه این کشور نباشد.

کره شمالی، پس از گفتگوی کم سابقه با همسایه جنوبی، اعلام کرد ورزشکاران اش را به المپیک زمستانی پیونگ چانگ اعزام خواهد کرد. کره جنوبی هم اعلام کرد به صورت موقت برخی تحریم‌ها را لغو خواهد کرد تا سفر ورزشکاران همسایه شمالی ممکن شود.

کره جنوبی در پاسخ به آزمایشات موشکی کره شمالی، به صورت یک طرفه ورود برخی مقامات این کشور به کره جنوبی را ممنوع کرده است. این در حالی است که برخی مقامات کره جنوبی، المپیک زمستانی را فرصتی برای کاهش تنشها دانسته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG