لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

تیلرسون: باید هزینه‌ها را برای کره شمالی بالا ببریم تا حاضر به مذاکره شود


وزرای خارجه آمریکا و کانادا.
وزرای خارجه آمریکا و کانادا.

نشست کشورهای حامی کره جنوبی با هدف یافتن راه‌های بهتر اعمال تحریم ها علیه کره شمالی با حضور وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز سه شنبه در ونکوور کانادا برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ۲۰ کشور حاضر در این نشست یک روزه خواستار حفظ تحریم‌های جاری برای وادار کردن کره شمالی به توقف برنامه تسلیحات هسته‌ای اش شدند.

این کشورها با صدور بیانیه‌ای همچنین خاطر نشان کردند که چون پیونگ یانگ اخیرأ حاضر به گفت‌وگو با سئول شده است، جهان نباید فریب آن کشور را بخورد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفت «ما باید هزینه‌ها را برای رژیم کره شمالی بابت این رفتارهایش تا جایی بالا ببریم که حاضر شود به چای میز مذاکره بیاید.»

دلیل نشست ونکوور درباره کره شمالی به میزبانی آمریکا و کانادا چیست

نشست ونکوور در حالی با هدف افزایش فشار بر کره شمالی برای ترک برنامه های موشکی و هسته ای برگزار شد که دو کره هفته گذشته پس از دو سال با یکدیگر دیدار کردند.

در این نشست، که آمریکا و کانادا میبزان آن بودند، وزیران خارجه و مقامات ارشد ۲۰ کشور جهان راه‌های گوناگون افزایش فشار اقتصادی و سیاسی علیه کره شمالی را بررسی کردند.

برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاست های وزارت خارجه آمریکا هفته گذشته اعلام کرد شرکت کنندگان، از جمله رکس تیلرسون، راه های امن کردن آب‌های اطراف کره شمالی به منظور جلوگیری از قاچاق محصولات نفتی به آن کشور را بررسی خواهند کرد.

نشست ونکوور شامل کشورهایی است که در جنگ ۵۳-۱۹۵۰ کره، از کره جنوبی حمایت کرده اند. چین و روسیه که در آن جنگ کره حامی کره شمالی بودند، در نشست امروز حضور نداشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG