لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

نیروی دریایی آمریکا: هدف برنامه «پاداش برای اطلاعات» تقویت امنیت و ثبات در آب‌های منطقه است


مقر اصلی نیروی دریایی مرکزی آمریکا، ائتلاف برای دریانوردی آزاد در منطقه و همچنین ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در منامه، بحرین
مقر اصلی نیروی دریایی مرکزی آمریکا، ائتلاف برای دریانوردی آزاد در منطقه و همچنین ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در منامه، بحرین

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده که مقر آن در بحرین است، از برنامه پاداش در قبال دریافت اطلاعات خبر داد. بر اساس این برنامه، اشخاص می‌توانند اطلاعات مربوط به فعالیت‌های غیرقانونی، قاچاق و فعالیت‌های مرتبط با تروریسم را به ناوگان پنجم اطلاع داده و در قبال آن پاداش نقدی یا غیرنقدی دریافت کنند.

فرمانده تیم هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا هدف این برنامه را «تقویت امنیت و ثبات در آب‌های منطقه» دانست.

او گفت که بر اساس این برنانه جدید «به اشخاصی که داوطلبانه اطلاعاتی مرتبط با فعالیت‌های مرتبط با تروریسم، یا قاچاق از جمله مواد مخدر و تسلیحات را در اختیار ما قرار دهند، تا سقف یکصد هزار دلار پاداش تعلق می‌گیرد.»

او با اشاره به هدف این برنامه که افزایش امنیت و ثبات دریانوردی در منطقه را دنبال می‌کند، اضافه کرد: «به باور ما، با وجود چنین اقدام تشویقی، علاوه بر افزایش امنیت منطقه، که به ثبات مراودت بازرگانی در منطقه نیز منجر می‌شود.»

طبق اعلام ناوگان پنجم، خطوط ارتباطی خاصی برای ثبت اطلاعات در نظر گرفته شده و دواطلبان به هر زبانی که بخواهند می‌توانند به آن مراجعه و داده‌های خود را ثبت کنند.

فرمانده تیم هاوکینز گفت: «نحوه کار این است که وبسایت و خط تلفنی برای این کار در نظر گرفته شده، و هرکسی که بخواهد دواطلبانه اطلاعات بدهد، می‌تواند به هر زبانی که در منطقه صحبت می‌شود از جمله عربی، فارسی یا دری به آن مراجعه و داده‌های خود را ثبت کنند.»

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا با اشاره به افزایش میزان توقیف سلاح‌های قاچاق در مقایسه با سال‌های گذشته افزود: «بعد از ثبت پیام‌ها، ما آن‌ها را ترجمه و بعد به لحاظ حقیقت‌آزمایی بررسی می‌کنیم. در صورت صحت داده‌ها و ثمر‌بخش بودن عملیات توقیف، به شخصی که اطلاعات را با ما به اشتراک گذاشته جایزه‌ای تا سقف یکصد هزار دلار پرداخت می‌شود.»

او با اشاره به این‌که این پرداخت می‌تواند به شکل نقدی یا انتقال الکترونیکی وجه باشد افزود که «این جایزه حتی می‌تواند به شکل غیرنقدی هم پرداخت شود. تهیه خودرو، قایق، غذا یا تجهیزات مورد درخواست از دیگر روش‌های غیرنقدی پرداخت پاداش است.»

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده در آب‌های دریای عمان، خلیج فارس، دریای سرخ و بخش‌هایی از اقیانوس هند در همراهی با ستادی متشکل از کشورهای منطقه فعالیت می‌کند.

XS
SM
MD
LG