لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۵

سفر لاپید به فرانسه برای گفت‌و‌گو در مورد ایران؛ هشدار اسرائیل به حزب‌الله: با آتش بازی می‌‌کنید


یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل
یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، روز سه شنبه راهی فرانسه شد.

لاپید پیش از این سفر گفت که به طور عمده در ارتباط با ایران و به این دلیل که فرانسه یکی از سه کشور درگیر در مذاکرات احیای قرارداد برجام است به این سفر می‌رود.

نخست وزیر اسرائیل در سخنانی که پیش از سفر به فرانسه ایراد کرد گفت: «مهم است که عقیده ما در این برهه، ضد این قرارداد خطرناک، ضد سازمان‌یابی و هسته‌ای شدن رژیم ایران شنیده شود.»

او قرار است با امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، گفت‌و‌گو کند.

در متنی که حساب رسمی نخست وزیر اسرائیل در توئیتر از اظهارات روز سه شنبه او منتشر کرده، آمده است: «مهم است که جامعه بین الملل بداند که در مورد مسئله هسته ای ایران، جامعه اسرائیل یکپارچه ایستاده، مانند یک بدن واحد، و با یک موضع-او یک موضع متحد مقابل جامعه بین الملل به نمایش می گذارد.»

پیشتر در اوایل تیرماه، رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده بودند که شماری از مقامات ارشد دفاعی و اطلاعاتی اسرائيل در مورد مذاکرات ‌احیای برجام اختلاف نظر دارند، به طوری که چندین ژنرال اسرائیلی، از جمله رئیس «اطلاعات ارتش» آن کشور، بر خلاف سیاست رسمی اسرائیل، حالا از احیای توافق هسته‌ای برجام میان ایران و قدرت‌های جهانی، حمایت می‌کنند.

موضع رسمی اسرائیل مخالفت با احیای برجام است.

یائیر لاپید همچنین روز سه‌شنبه اشاره کرد که در فرانسه درباره اقدام اخیر حزب الله لبنان صحبت می‌کند.

اسرائیل اخیرا سه پهپاد را که گروه حزب الله مورد حمایت ایران به سمت تاسیسات گازی اسرائیل در میدان گازی واقع در آب های مورد مناقشه میان لبنان و اسرائیل فرستاده بود، منهدم کرد.

لاپید گفته است که دولت لبنان باید حزب الله را در مورد این حملات مهار کند، و در غیر این صورت اسرائیل «مجبور» می‌شود این کار را انجام دهد.

یائیر لاپید، آذر گذشته نیز در مقام وزیر امور خارجه اسرائیل، با امانوئل مکرون درباره مذاکرات احیای برجام گفت‌و‌گو کرده بود.

XS
SM
MD
LG