لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

هشدار گانتز درباره تلاش ایران برای تثبیت حضور در دریای سرخ


تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است

اسرائیل نسبت به تلاش ایران برای تثبیت حضورش در منطقه دریای سرخ هشدار داد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز سه‌شنبه گفت که ایران در صدد تثبیت حضور خود در دریای سرخ است و با گشت‌زنی دریایی می‌خواهد جای پای خود را محکم کند.

گانتز با اعلام این‌که گشتی‌های جنگی ایرانی به طور منظم طی ماه‌های گذشته در دریای سرخ به گشت‌زنی پرداخته‌اند، این اقدام را تهدیدی برای ثبات منطقه عنوان کرد.

وزیر دفاع اسرائيل در میزگردی در آتن، پایتخت یونان، گفت: «ما شاهد آن هستیم که ایران به شیوه‌ای نظام‌مند طی ماه‌های گذشته درصدد تثبیت جایگاه خود در منطقه‌ است و این رویه طی دهه گذشته سابقه نداشته است.»

دفتر وزیر دفاع اسرائیل همچنین اعلام کرده است که آنها تصاویری ماهواره‌ای از گشت‌زنی چهار فروند کشتی جنگی ایرانی در دریای سرخ را ارائه کرده‌اند.

اسرائیل و چندین کشور عربی در مورد برنامه هسته‌ای ایران و نفوذش در منطقه نگرانی‌های مشترکی دارند. ایران اما می‌گوید که برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز است.

گانتز در آستانه سفر هفته آینده جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده به خاورمیانه، خواستار روابط امنیتی نیرومندتر با کشورهای عربی خلیج فارس شده است؛ کشورهایی که در نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک مورد حمایت و میانجی‌گیری ایالات متحده با نام «توافق ابراهیم» به اسرائیل نزدیک‌تر شده‌اند.

XS
SM
MD
LG