لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۲

رابرت مالی: مذاکرات دوحه موقعیتی بود که از دست‌‌ رفت


رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران

در حالی که مذاکرات احیای برجام در دوحه که پس از وقفه‌ای چهارماهه از گفتگوهای وین از سر گرفته شده بود بدون رسیدن به نتیجه‌ای مشخص پایان یافته است، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌ این مذاکرات را موقعیتی «از دست‌رفته» توصیف کرده است.

رابرت مالی در‌ گفت‌و‌گو با استیو اینسکیپ از رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) مذاکرات دوحه را موقعیتی «از دست‌رفته» توصیف کرد و گفت اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات قصد داشت دست‌کم یک تلاش دیگر بکند، بنابراین هر دو طرف را به دوحه دعوت کردند به این امید که ایرانی‌ها تمایلی از خود نشان دهند اما به نظر می‌رسد آنها قادر به ارائه پاسخی نیستند.

آقای مالی در مورد اظهارنظر وزیر امور خارجه ایران که گفته است ایالات متحده آمریکا موضع اخیر خود را تکرار کرده است گفت اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده، طرح‌های مفصلی از آنچه به نظرشان نتیجه‌ای عادلانه بود روی میز قرار داد.

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، طرف آمریکایی گفته است که آماده توافق است. آقای مالی گفت: «طرفی که بله نگفته، ایران است.»

او افزود که روشن نیست چرا ایران می‌گوید «ما با موضع قدیمی به مذاکرات آمده‌ایم» چرا که ما با آن چه «بازگشت به توافق» است سازگار هستیم و طرفی که باید پاسخ دهد ایران است.

آقای مالی گفت: «اگر آنها آماده نبودند چرا به دوحه آمدند؟»

خبرنگار رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) از نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در رابطه با نهایی شدن توافق و اینکه آمریکا با ضرب‌الاجلی برای پایبندی ایران به توافق موافقت کرده است سوال کرد.

رابرت مالی گفت هر‌چند صد در صد‌ نهایی نشده است اما آمریکا با امضای توافق بر این پایه موافقت کرده است و منتظر است ببیند آیا ایران می‌تواند خودش را «به خط پایان برساند» یا خیر.

هفته گذشته یک مقام ایرانی و یک مقام اروپایی به خبرگزاری رویترز گفتند جمهوری اسلامی از مطالبه حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی دست برداشته است اما هنوز دو مسأله از جمله حذف تحریم‌ها به صورت حل‌نشده باقی مانده است.

رابرت مالی در پاسخ به این پرسش که آیا مقامات ایران درخواست جدیدی مطرح کرده‌اند یا خیر گفت مطالباتی را مطرح کرده‌اند که از دید تمامی طرفین درگیر در مذاکرات ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارد.

آقای مالی گفت ایران باید «با خودش» وارد مذاکره شود و به این نتیجه برسد که آیا آماده بازگشت و پایبندی به برجام است یا خیر اما هنوز به این تصمیم اساسی نرسیده‌اند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با اشاره تلویحی به محدود بودن زمان مذاکره افزود که ممکن است به زودی برجام «به گذشته بپیوندد.»

او در پاسخ به این پرسش که آیا ایران به دستیابی به سلاح هسته‌ای نزدیکتر شده است یا نه گفت که آنها دانش‌ این کار را دارند، ولی برنامه تسلیحاتی خود را از سر نگرفته‌اند. رابرت مالی در عین حال تاکید کرد که آمریکا و متحدانش نسبت به پیشرفتی که ایران در عرصه غنی‌سازی به دست آورده‌ است نگران هستند.

آقای مالی همچنین با تایید این که ایران مقدار کافی از اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا برای ساخت یک بمب هسته‌ای برخوردار است، تصریح کرد که چنین اقدامی با واکنش بسیار شدید ایالات متحده رو‌به‌رو خواهد شد.

او ضمن اشاره به این که خروج از برجام و قرار گرفتن در این موقعیت به گفته وی «بسیار خطرناک»، میراث دولت ترامپ بود، افزود که بازگشت به توافق هسته‌ای به نفع ایران است و منجر به برداشتن تحریم‌ها می‌شود ولی این ارزیابی باید توسط خود آنها صورت گیرد.

آقای مالی در پایان به بازداشت چهار شهروند آمریکایی در ایران اشاره کرد و گفت مذاکرات در این رابطه را نیز به موازات گفت‌و‌گوهای برجام پیش خواهند برد اما تأکید کرد که آمریکا خواستار آزادی بی قید و شرط آنها است، چرا که آنها «بی‌گناه» هستند.

XS
SM
MD
LG