لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

آمریکا و هفت کشور از شورای امنیت خواستار رسیدگی به وضع آوارگان روهینگیا شدند


ایالات متحده آمریکا و هفت کشور دیگر از شورای امنیت سازمان ملل خواستند که برای رسیدگی به وضعیت صدها هزار پناهجوی مسلمان روهینگیا اقدام کند.

در حالیکه روسیه و چین از اصلی ترین حامیان دولت نظامی میانمار هستند، آمریکا، بریتانیا و فرانسه به همراه پنج کشور دیگر خواستار ورود شورای امنیت به وضعیت پناهجویان روهینگیایی شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این درخواست در آستانه نشست روز سه شنبه شورای امنیت درباره روهینگیا مطرح شده است.

علاوه بر سه کشور عضو دائم شورای امنیت، کشورهای سوئد، لهستان، هلند، قزاقستان و گینه استوایی این خواسته را مطرح کردند.

شهریور ماه گذشته، بعد از تنش ارتش آزادیبخش که خود را به روهینگیا منتسب می کند، نظامیان میانمار به استان راخین حمله کردند. درگیری و خشونت ارتش موجب مهاجرت بیش از نیم میلیون نفر به بنگلادش شد.

میانمار با اکثریت بودایی، مسلمانان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و همزمان خشونت ها علیه این گروه را رد می کند. با این حال، آمریکا و سازمان ملل از خشونت نظامیان علیه روهینگیا انتقاد شدید کرده اند. وزارت خارجه آمریکا بعد از ابراز نگرانی در اواخر شهریور، ضمن کمک ۲۲ میلیون دلاری در مهرماه، در اواخر مهر رسما توسط وزیر خارجه آمریکا، ارتش میانمار را مسئول خشونت ها نامید. آذرماه نیز آقای تیلرسون، خشونت ها علیه روهینگیا را رسما «پاکسازی قومی» نامید.

بعد از سفر پاپ فرانسیس به میانمار، دولت آنگ سان سوچی خواستار بازگشت مسلمانان روهینگیا شد اما سازمان ملل می گوید هنوز استان راخین برای آنها امن نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG