لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

آمریکا چهار فرمانده و دو واحد ارتش میانمار را برای «پاکسازی قومی» تحریم کرد


نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو
نمایی از ساختمان وزارت خزانه داری (دارایی) ایالات متحده در شهر واشنگتن - آرشیو

وزارت خزانه داری ایالات متحده روز جمعه اعلام کرد چهار تن از فرماندهان ارتش و نیروهای مرزبانی میانمار را به دلیل نقش آنها در «پاکسازی قومی» در ایالت غربی راخین و همچنین نقض گسترده حقوق بشر در دو ایالت کاچین و سان در فهرست تحریم قرار داده است.

در پی تشدید تنش‌ها بین دولت میانمار و «ارتش آزادیبخش»، که خود را به اقلیت مسلمان روهینگیا منتسب می‌کند، عملیات ویژه امنیتی در شهریور ۱۳۹۶ آغاز شد؛ عملیاتی وسیع و خشونت‌بار که به فرار حدود نیم میلیون روهینگیایی و پناه بردن آنها به بنگلادش منجر شد.

وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای در آذر ماه، این عملیات دولت میانمار را «پاکسازی قومی» خواند.

بنا بر اعلام دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، دو واحد ارتش میانمار نیز در همین ارتباط امروز تحت تحریم قرار گرفتند.

استیون منوشن وزیر خزانه داری آمریکا در اطلاعیه‌ای در همین زمینه گفت، «نیروهای امنیتی برمه (میانمار) در عملیات خشونت‌بار علیه اقلیت‌های قومی در سراسر برمه دست داشته‌اند؛ از جمله پاکسازی قومی، آزار جنسی، قتل بدون محاکمه و دیگر موارد نقض حقوق بشر.»

نیکی هیلی نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد اواخر بهمن ماه در نشست شورای امنیت گفت، دولت میانمار مانع سفر نمایندگان شورا و دیگر گروه‌های بین المللی به استان راخین می‌شود، چرا که می‌خواهد ادعاهایش در رد نسل‌کشی اقلیت روهینگیا به چالش کشیده نشود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG