لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

برندگان جایزه نوبل خطاب به آنگ سان سوچی: یا اقدام کن یا محاکمه شو


«شیرین عبادی» حقوقدان ایرانی و دو برنده دیگر جایزه صلح نوبل، آنگ سان سوچی برنده دیگر همین جایزه و ارتش میانمار را به ارتکاب نسل کشی در میانمار و کوچ اجباری صدها هزار نفر از مردم این کشور به بنگلادش متهم کردند.

آنگ سان سوچی، رهبر میانمار بر نیروهای مسلح و یا نیروهای امنیتی میانمار کنترل مستقیم ندارد اما «شیرین عبادی» از ایران، «توکل کرمان» فعال حقوق بشر و روزنامه نگار یمنی، و «مایرید ماگوایر» فعال مدنی در بریتانیا می گویند خانم سوچی نمی تواند از مسئولیت های خود در این باره فرار کند.

این سه زن برنده جایزه نوبل که روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در داکا، پایتخت بنگلادش، صحبت می کردند گفتند میلیون ها نفر از خانه های خود در میانمار رانده شده اند. توکل کرمان گفت تمامی حدود ۱۰۰ زنی که از خشونت های میانمار فرار کرده بودند و با آنها گفتگو کردند، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته بودند.

توکل کرمان از آنگ سان سوچی خواست که «بیدار شود» و یا «تحت تعقیب قانونی» قرار بگیرد. خانم عبادی نیز وعده داد برای به محاکمه کشاندن کسانی که در خشونت های صورت گرفته علیه مردم روهینگا نقش داشته اند، تلاش کند.

این سه برنده جایزه نوبل در سفر یک هفته ای خود به بنگلادش از کمپ های مردم روهینگا بازدید می کنند. حدود ۷۰۰ هزار نفر از مردم روهینگا از اواخر اوت ۲۰۱۷ از میانمار به بنگلادش فرار کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG