لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۶

آمادگی آمریکا برای واکنش به بحران سودان جنوبی


۱۵۰ تفنگدار آمریکایی از پایگاهی در اسپانیا به کشور جیبوتی در شرق آفریقا و نزدیکی سودان جنوبی منتقل شدند.

ایالات متحده برای پاسخ به بحران سودان جنوبی، ۱۵۰ تفنگدار دریایی این کشور را به یک پایگاه نظامی در کشور جیبوتی اعزام کرد. انتقال سربازان آمریکایی، به دنبال مجروح شدن 4 سرباز در جریان خارج کردن آمریکایی ها در ایالت جونگلای در سودان جنوبی به اجرا درآمد.
فرماندهی نیروهای ارتش آمریکا در آفریقا – موسوم به افریکام – روز سه شنبه اعلام کرد سربازان از یک پایگاه هوایی در اسپانیا، به کمپ لمونیه (Lemonnier) در جیبوتی منتقل کرد.
فرماندهی افریکام می گوید این نخستین باری است که نیروهای ویژه عملیات هوایی – زمینی اش را برای پشتیبانی مأموریت عملیاتی در آفریقا مستقر می کند.
بنجامین بنسون، سخنگوی افریکام گفت این جابجایی براساس احتمال تهدیداتی علیه نیروها و تأسیسات آمریکا در سودان جنوبی صورت گرفته است: «با جابجایی این نیروها، در صورت نیاز، قادر به واکنش سریعتر به بحران ها در منطقه خواهیم بود.»
سودان جنوبی در پی شکاف سیاسی میان رئیس جمهوری و معاون سابقش و شکاف میان بخش هایی از ارتش به طرفداری هر یک از دو رقیب، در حال فروپاشی است. شاهدان عینی از قتل های قومی خبر می دهند.

ایالات متحده هفته گذشته ۴۵ سرباز برای حفظ جان اعضای سفارت آمریکا در جوبا به پایتخت سودان جنوبی اعزام کرد.
روز شنبه گذشته 4 سرباز آمریکایی در جریان عملیات خارج کردن اتباع آمریکایی از سودان جنوبی در ایالت جونگلای مجروح شدند.
آقای بنسون گفت بعد از حمله سال گذشته به سفارت آمریکا در بنغازی – که با کشته شدن سفیر و سه عضو دیگر سفارت همراه بود – ارتش استراتژی اش را در واکنش به تهدیدهای خارجی عوض کرده است:
«یکی از درس هایی که از واقعه غم انگیز حمله به سفارت در سال ۲۰۱۲ گرفتیم این بود که باید در صورت لزوم برای وضعیت های بحرانی بهتر موضعگیری کنیم، و بنابراین اقدامات احتیاطی مثل این، ما را آماده این وضعیت می کند.»
سلوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی و رقیب سیاسی اش ریک ماچار معاون پیشین ریاست جمهوری به طور مشروط با گفتگو برای حل بحران کنونی موافقت کرده اند. آقای مایاردیت عضو قبیله دینکا، روز ۱۶ دسامبر معاون پیشین خود از قبیله نوئر را متهم به طرح کودتای نظامی کرد.
گروهی از سربازان سودان جنوبی از ارتش گریخته و کنترل مرکز دو ایالت جونگلای و یونیتی را به دست گرفته اند. دولت در تلاش است تا این دو نقطه را از دست شورشیان بازپس گیرد.
سازمان ملل متحد می گوید بیش از ۸۰ هزار شهروند سودان جنوبی در جریان خشونت ها آواره شده اند.
XS
SM
MD
LG