لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

فراخوان رئیس جمهوری سودان و رقیبش برای گفتگو


درگیری های یکهفته اخیر در سودان جنوبی موجب آوارگی عده زیادی از غیرنظامیان شده است.
درگیری های یکهفته اخیر در سودان جنوبی موجب آوارگی عده زیادی از غیرنظامیان شده است.
رویترز – سلوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی روز دوشنبه خطاب به پارلمان آن کشور تأکید کرد به شرطی که مخالفان پیش شرطی تعیین نکنند، وی آماده گفتگوست.

از سوی دیگر به گزارش رویترز، ریک ماچار معاون پیشین رئیس جمهوری گفته است چنانچه دولت متحدان سیاسی او را که هفته گذشته دستگیر شدند آزاد کند، گفتگوها می تواند «بی درنگ» انجام شود.

ریک ماچار از روز ۱۶ دسامبر که آقای مایاردیت وی را به تلاش برای کودتا متهم کرد، در خفا به سر می برد. از آن زمان درگیری ها صدها کشته و دستکم ۶۰۰ هزار آواره برجاگذاشته است.

گزارش ها از جوبا پایتخت سودان جنوبی حاکی است درگیری ها ریشه در اختلافات قومی دارد، و اعضای دو قبیله نوئر و دینکا به جان یکدیگر افتاده اند. هانا مکنایش، خبرنگار صدای آمریکا، از جوبا گزارش می دهد که «عده ای خانه به خانه در جستجوی اعضای قبیله مخالف هستند. آنها را به خانه خود می برند و کت بسته اعدامشان می کنند. اوضاع کاملآً از کنترل خارج شده است.»

مقامات سازمان ملل متحد چندین روز است که نگرانی خود را نسبت به اختلافات میان رئیس جمهوری و معاون سابقش که عضو قبایل متخاصم هستند، ابراز کرده و گفته اند این اختلافات ممکن است به خشونت های قبیله ای بیانجامد. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه گفت وضعیت سودان جنوبی موجب نگرانی فزاینده وی شده است.

سربازانی که به نظر می رسد با آقای ماچار متحد هستند، مرکز دو ایالت یونیتی و جونگلای را به تصرف درآورده اند.

فیلیپ آگوئر سخنگوی ارتش سودان جنوبی به خبرنگار صدای آمریکا گفت ارتش کنترل آن دو شهر را بازپس خواهد گرفت: «ارتش قطعاً این مناطق را دوباره تحت کنترل درخواهد آورد. چند روز بیشتر طول نخواهد کشید؛ و بعد از آن دوباره کنترل کامل ارتش ملی بر سودان جنوبی را تثبیت خواهیم کرد.»

سخنگوی ارتش همچنین جنگجویان حامی آقای ماچار را متهم کرد که روز شنبه به سوی هواپیمای ایالات متحده، که برای تخلیه شهروندان آمریکایی از شهر «بر» به آن منطقه رفته بودند، تیراندازی کرده اند. ارتش آمریکا مهاجمان را شناسایی نکرد ولی اعلام کرد چهار نفر از پرسنل آمریکایی مجروح شده اند.

باراک اوباما روز یکشنبه پیش از سفر به هاوایی برای تعطیلات کریسمس گفت ممکن است برای حفظ جان آمریکاییانی که در سودان جنوبی هستند، «اقدامات بیشتری» انجام گیرد.

دبیرکل سازمان ملل از رهبران سودان جنوبی خواسته است تا برای حل مناقشه «ابزاری سیاسی» بیابند، وی افزود تداوم خشونت ها «تهدیدی خطرناک» برای آینده این کشور تازه تأسیس است.
XS
SM
MD
LG