لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

حمله به هواپیمای آمریکا در سودان جنوبی


صلحبانان سازمان ملل متحد در حال نجات غیرنظامیان از شهر بر، سودان جنوبی
صلحبانان سازمان ملل متحد در حال نجات غیرنظامیان از شهر بر، سودان جنوبی
ارتش آمریکا می گوید مردان مسلح ناشناس دستکم یک هواپیمای ارتش آمریکا را که برای مأموریت نجات به سودان جنوبی رفته بود، هدف حمله قرار دادند.
فرماندهی ارتش ایالات متحده در آفریقا می گوید حمله روز شنبه زمانی اتفاق افتاد که نیروی نظامی آمریکا تلاش داشت آمریکاییان را از شهر «بر» – که به تازگی به دست شورشیان افتاده – خارج کند. چهار ارتشی در جریان حمله زخمی شدند.

ارتش آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد پس از آن که هواپیما هدف حمله قرار گرفت، مأموریت را نیمه کاره رها کرد و هواپیما را به یک پایگاه هوایی خارج از سودان جنوبی هدایت کرد.
شهر بر در هفته گذشته صحنه برخی از سخت ترین کشمکش ها در سودان جنوبی بوده است.
خشونت ها در سودان جنوبی زمانی اوج گرفت که سلوا کاییر، رئیس جمهوری از قبیله دینکا، معاون پیشین خود ریک ماچار از قبیله نوئر را متهم به تلاش برای کودتا کرد. دولت جوبا می گوید بیش از پانصد نفر کشته شده اند و ناآرامی ها دهها هزار نفر را ناگزیر از ترک خانه و کاشانه شان کرده است.
روز شنبه گزارش هایی از درگیری های تازه منتشر شد.
جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید فرستاده ویژه اش را به آن کشور اعزام می کند تا گروههای مخالف را به گفتگو تشویق کند. دانلد بوت در اولین فرصت رهسپار سودان جنوبی خواهد شد.
ژرار آرو، رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه گفته بود رئیس جمهوری و معاون پیشینش به رغم اتهامات تازه ای که به یکدیگر وارد کرده اند، بر سر انجام «گفتگوهای بدون قید و شرط» با یکدیگر به توافق رسیده اند. روز جمعه، میانجیانی از کشورهای شرق آفریقا با آقای کاییر گفتگوهایی سازنده داشتند، اما ماهیت «گفتگوهای» کاییر–ماچار معلوم نیست.
سازمان ملل اعلام کرد در جریان حمله روز پنجشنبه به پایگاه آن سازمان در شهر «آکوبو»َ، دستکم یازه شهروند غیرنظامی و دو صلحبان کشته شدند. هیأت اعزامی سازمان ملل به سودان جنوبی می گوید دو هزار نوجوان مسلح – ظاهراً از اعضای قبیله نوئر – پایگاه سازمان ملل را محاصره کردند و به روی اعضای قبیله دینکا که در پایگاه پناه گرفته بودند آتش گشودند. صلحبانان و غیرنظامیان در این آتشباری کشته شده اند.
کارشناسان بر این باورند که از زمان شروع آخرین دور ناآرامی ها در سودان جنوبی، دستکم سی و پنج هزار غیرنظامی به پایگاههای سازمان ملل پناه برده اند.
XS
SM
MD
LG