لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

حمله مسلحانه به ماموریت امداد آمریکا در سودان جنوبی


ارتش ایالات متحده اعلام کرد مردان مسلح ناشناس به روی هواپیماهای آمریکایی آتش گشودند که برای ارسال کمک های امدادی عازم ماموریتی در جنوب سودان بودند.

فرمانده ارتش ایالات متحده در آفریقا گفته است چهار نیروی ارتش ایالات متحده بر اثر گلوله باران مردان مسله به سمت هواپیمای نظامی آمریکا مجروح شده اند.

این سانحه روز شنبه و پس از آن به وقوع پیوست که نیروهای ایالات متحده در تلاش بودند تا اتباع آمریکایی مقیم شهر بور، واقع در شمال پایتخت نجات دهند. این ماموریت انجام نشد و در نهایت سه هواپیما به سمت اوگاندا تغییر مسیر دادند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنج شنبه ٤٥ پرسنل نظامی ایالات متحده را برای اجرای ماموریتی به سودان اعزام کرد و هدف این ماموریت را محافظت از پرسنل ایالات متحده و سفارت ایالات متحده در این کشور خواند.

کاخ سفید روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که آقای اوباما بر اهمیت ماموریت تخلیه ایالات متحده تاکید دارد. او در این بیانیه یادآوری کرده است رهبران سودان جنوبی برای کمک به تلاش های ایالات متحده در این زمینه مسئول هستند.

دولت سودان جنوبی اعلام کرده است شورشیان بر شهر بور تسلط دارند. این شهر طی هفته گذشته شاهد درگیری های بسیار شدید بوده است.

خشونت های سودان جنوبی پس از آن آغاز شدند که سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی ریک ماشار، رئیس جمهوری پیشین را به توطئه چینی برای کودتا متهم کرد.

دولت جوبا ادعا کرده است بیش از ٥٠٠ نفر در طی درگیری ها کشته شده اند و ناآرامی ها سبب شده اند که ده ها هزار نفر از مردم از خانه هایشان متواری شوند.

مقررات منع رفت و آمد غروب و شبانه در پایتخت به مرحله اجرا درآمدند و تانک های ارتش و خودروهای زرهی در خیابانهای پایتخت رژه می روند و فرودگاه شهر نیز مملو از مردمی است که قصد دارند به دلیل شرایط حاکم از کشور متواری شوند.

حنا مک نیش، خبرنگار صدای آمریکا در جوبه در تشریح شرایط حاکم بر منطقه می گوید بسیاری از مردم از جنگ قدرت سیاسی هراس دارند که به یک درگیری قومی و نژادی عمیق و جدی بدل شده است. او گفته است صدها تن از مردم در تلاش هستند تا با پروازهای چارتر و با هر وسیله ممکن کشور را ترک کنند چون نگران هستند که شرایط بیش از این از کنترل خارج شود و در ضمن دیگر به دولت سودان جنوبی هم اعتماد ندارند.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفته است به هدف ترغیب گفتگوهای بین جناح های مخالف فرستاده ویژه ای را به سودان جنوبی اعزام خواهد کرد. دونالد بوت، سفیر آمریکا در این کشور ریاست ماموریت به این منطقه را به عهده خواهد داشت.

جرارد آرود، رئیس شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه گفت کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی و معاون اول رئیس جمهوری پیشین این کشور با وجود اتهامات متقابل در مورد «گفتگوی بی قید و شرط» توافق کرده اند.

سازمان ملل متحد روز جمعه اعلام کرد حداقل ١١ غیرنظامی و ٢ نیروی حافظ صلح در حمله به مقر سازمان ملل متحد در شهر آکوبو کشته شدند.

ماموریت سازمان ملل متحد در سودان جنوبی اعلام کرده است که بعد از آن که حدود ٢ هزار جوان مسلح که گمان می رود به اقلیت نژادی نوئر تعق داشته باشند، پایگاه این سازمان را محاصره کردند و به روی اعضای گروه نژادی دینکه که در پایگاه سازمان ملل پناه گرفته بودند، آتش گشودند، نیروهای حافظ صلح و غیرنظامیان مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند.

گمان می رود از زمان آغاز شورش های اخیر در این کشور حدود ٣٥ هزار غیرنظامی از مجموعه های اداری و مسکونی سازمان ملل متحد متواری شده باشند.

سودان جنوبی جدیدترین کشور جهان است و از سال ٢٠١١ تاکنون از سودان اعلام استقلال کرد.
XS
SM
MD
LG