لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۲

سازمان ملل: حدود ۴۰۰ نفر در سودان جنوبی کشته شدند


بیمارستان ها در سودان جنوبی به سازمان ملل متحد اعلام کرده اند که درگیری های چند روز گذشته در پایتخت، بیش از ۴۰۰ کشته و ۸۰۰ مجروح برجای گذاشته است.

هروه لدسوس، رئیس هیئت صلحبانان سازمان ملل متحد روز سه شنبه در جلسه توضیح به شورای امنیت این آمار تقریبی را اعلام کرد. او گفت سازمان ملل نتوانسته این آمار را تایید کند.

شورای امنیت روز سه شنبه در بیانیه ای نگرانی خود را نسبت به خطر افزایش خشونت ها علیه برخی گروه ها اعلام کرد و از دولت سودان جنوبی خواست با مخالفان خود مذاکره کند.

درگیری ها در سودان جنوبی روز یکشنبه آغاز شد. سالوا کییر، رئیس جمهوری این کشور درگیری ها را تلاشی برای کودتا از سوی نیروهای وفادار به ریک ماکار، معاون سابقش خواند.

رئیس جمهوری سودان ماکار را در ماه ژوییه گذشته اخراج کرد. تیراندازی های پراکنده روز دوشنبه و سه شنبه در جوبا، پایتخت سودان جنوبی ادامه یافت.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت اختلافات سیاسی باید از طریق مسالمت آمیز و دموکراتیک حل و فصل شود. آقای کری گفت دولت باید به حاکمیت قانون احترام بگذارد و مردم در سودان جنوبی باید بتوانند همه توانایی های بالقوه خود را در صلح و آرامش تحقق ببخشند.
XS
SM
MD
LG