لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۸

رأی گیری سازمان ملل برای افزایش نیرو در سودان جنوبی


صلحبانان سازمان ملل متحد در اردوگاه آوارگان در جوبا به ۴۵،۰۰۰ آواره جنگ داخلی در سودان جنوبی کمک می رسانند - دسامبر ۲۰۱۳
صلحبانان سازمان ملل متحد در اردوگاه آوارگان در جوبا به ۴۵،۰۰۰ آواره جنگ داخلی در سودان جنوبی کمک می رسانند - دسامبر ۲۰۱۳

همه اعضای شورای امنیت از پیشنهاد اعزام ۵۵۰۰ صلحبان به سودان جنوبی برای حفظ جان شهروندان پشتیبانی می کنند.

براساس پیشنهاد ارائه شده از سوی بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، شورای امنیت بعد از ظهر روز سه شنبه در مورد قطعنامه انتقال نیروهای سازمان از دیگر نقاط قاره آفریقا به سودان جنوبی رأی گیری می کند.
سامانتا پاور، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل شامگاه دوشنبه گفت سودان جنوبی «در خطر» است و رهبران آن کشور بین دیالوگ یا فروپاشی کشورشان می توانند یکی را انتخاب کنند.
سلوا مایاردیت، رئیس جمهوری سودان جنوبی روز دوشنبه در دیدار با دانلد بوت فرستاده ویژه آمریکا به کشورش گفت مایل است با ریک ماچار معاون پیشینش بدون پیش شرط گفتگو کند.
برنابه ماریال بنجامین فرانکلین، وزیر امور خارجه سودان جنوبی به صدای آمریکا گفت آقای مایاردیت در خطاب به پارلمان آن کشور گفته است هرگز سودان جنوبی را به جنگ دیگری نخواهد کشاند؛ و گفتگوها راهی است برای پایان دادن به خشونها: «سلوا مایاردیت رئیس جمهوری که با انتخابات دموکراتیک به این سمت برگزیده شده، مسئول جان مردم سودان جنوبی، و از جمله خارجیان ساکن کشور است. بنابراین قانون اساسی به او حق و اختیار برقرار کردن صلح را می دهد. و امیدوارم دکتر ریک ماچار هم دریابد که مردم کشور سختی بسیاری کشیده اند و نمی توانند جانشان را برسر جنگ قدرت بگذارند.»
آقای مایاردیت عضو قبیله دینکا، روز ۱۶ دسامبر ریک ماچار از قبیله نوئر را به آنچه تلاش برای کودتای نظامی و دامن زدن به خشونت ها می خواند، متهم کرده است. درگیری میان دو طرف صدها کشته برجا گذاشته است.
آقای ماچار روز دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفت چنانچه آقای مایاردیت متحدان سیاسی او را که هفته گذشته دستگیر کرده، آزاد کند، وی بی درنگ در گفتگوها شرکت خواهد کرد.

سازمان ملل متحد می گوید یکصدهزار نفر از خانه های خود آواره شده، و ۴۵،۰۰۰ نفر در پایگاههای آن سازمان در سودان جنوبی پناه گرفته اند.
هانا مکنایش، خبرنگار صدای آمریکا، از جوبا پایتخت سودان جنوبی گزارش می دهد که درگیری ها مشخصاً ریشه در اختلافات قومی دارد؛ و اعضای دو قبیله نوئر و دینکا به جان یکدیگر افتاده اند: «عده ای خانه به خانه در جستجوی اعضای قبیله مخالف هستند. آنها را به خانه خود می برند و کت بسته اعدامشان می کنند. اوضاع کاملآً از کنترل خارج است.»

XS
SM
MD
LG