لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

سه صلحبان سازمان ملل متحد در سودان جنوبی کشته شدند


سه نفر از نیروهای صلحبان سازمان ملل متحد در سودان جنوبی کشته شدند. درگیری های هفته اخیر در این کشور جان ۵۰۰ نفر را گرفته و خطر وقوع جنگ داخلی را افزایش داده است.

آسوکی موکرجی، نماینده هند در سازمان ملل متحد گفت سه صلحبان هندی در جریان حمله به یک پایگاه سازمان ملل متحد که ده ها نفر از غیر نظامیان به آن پناه برده بودند، «هدف قرار گرفته و کشته شدند.»
مجموعه سازمان ملل در ایالت جونگلی، روز پنجشنبه هدف جوانان مسلح اقلیت نوئر قرار گرفت. هنوز روشن نیست آیا از غیرنظامیان که از اقلیت نژادی دینکا هستند هم کسی آسیب دیده است یا خیر.
انتظار می رود تا روز جمعه ۶۰ صلحبان دیگر برای تقویت نیروها در آن پایگاه در شهر آکوبو مستقر شوند.

رئیس جمهوری سودان جنوبی، سالوا مایاردیت، که از اقلیت دینکا است، ریک ماکار معاون سابق خود را که از اقلیت نوئر هست، این هفته متهم کرد که با کمک نیروهای وفادارش به مراکز ارتش در جوبا، پایتخت حمله کرده و قصد کودتا علیه او را دارد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه خواستار پایان فوری درگیری ها در سودان جنوبی شد. او گفت زد و خورد ها این خطر را دارد که سودان جنوبی به روزهای تاریک خود بازگردد.

باراک اوباما اعلام کرد گروه ۴۵ نفره ای از نیروهای آمریکایی برای کمک به محافظت از سفارت آمریکا و منافع این کشور به سودان جنوبی اعزام شدند.

روز پنجشنبه دولت سودان جنوبی گفت وضعیت را در کنترل کامل دارد، اما بعدا تایید کرد که شورشیان کنترل شهر شمالی بور را بدست گرفته اند.

انتظار می رود شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه جلسه ای فوری برای بررسی تحولات سودان جنوبی تشکیل دهد.
XS
SM
MD
LG