لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

مقام ارشد دفاعی آمریکا: قادر به رفع تهدید موشکی کره شمالی یا ایران هستیم


دریاسالار جیم سایرینگ مدیر آژانس پدافند موشکی ایالات متحده آمریکا - آرشیو
دریاسالار جیم سایرینگ مدیر آژانس پدافند موشکی ایالات متحده آمریکا - آرشیو

مدیر آژانس پدافند موشکی آمریکا روز چهارشنبه گفت آزمایش موشک رهگیر جدیدی که روز گذشته در اقیانوس آرام انجام شد موفقیت آمیز بود و نشان داد که ایالات متحده تا سال ۲۰۲۰ میلادی قادر به رفع تهدید موشک‌های بالیستیک قاره پیمای کره شمالی یا ایران خواهد بود.

نشریه هیل به نقل از دریاسالار جیمز سایرینگ نوشت، پیش از انجام آزمایش اطمینان داشتم که ما قابلیت شکست دادن هرگونه تهدیدی از سوی آنها را داریم. امروز، پس از آزمایش رهگیری دیروز، اطمینان بیشتری پیدا کردم که ما همچنان این توانایی را خواهیم داشت.

وی که در یک نشست خبری در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، صحبت می‌کرد در ادامه گفت، نتایج اولیه این آزمایش ۲۴۴ میلیون دلاری نشان می‌دهد موشک رهگیر بطور مستقیم به موشک بالیستیک قاره پیمای شبیه سازی شده هدف اصابت کرده و موفق به انهدام آن شده است.

به گفته دریاسالار سایرینگ، با این حال داده‌های مرتبط با آزمایش روز سه شنبه در طول ۳۰ روز آینده توسط کارشناسان آژانس پدافند موشکی ایالات متحده مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت. وی همچنین گفت به هیچ کشوری از قبل در مورد این آزمایش اطلاع داده نشده بود.

حدود ساعت ۱ بعد از ظهر سه شنبه به وقت غرب آمریکا و ساعتی پس از آن کره شمالی از انجام دهمین آزمایش موشکی خود در طول شش ماه گذشته خبر داد، ایالات متحده یک موشک جدید را با هدف رهگیری و انهدام موشک بالیستیک قاره پیما در اقیانوس آرام انجام داد.

موشک رهگیر مورد آزمایش از پایگاه «وندنبرگ» متعلق به نیروی هوایی در ایالت کالیفرنیا پرتاب شد و بنا بر اعلام پنتاگون توانست با موفقیت موشک مهاجم را در آب‌های اقیانوس آرام ساقط کند. این نخستین آزمایش ارتش آمریکا از این نوع در طول سه سال گذشته بوده است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز سه شنبه تاکید کرد که زمان انجام این آزمایش ارتباطی با آزمایش اخیر پیونگ یانگ ندارد، اما آزمایش‌های موشکی کره شمالی یکی از دلایل عمده این آزمایش‌هاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG