لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

آزمایش جدید کره شمالی | وزیر دفاع آمریکا: جنگ با پیونگ‌یانگ فاجعه‌آمیز خواهد بود


عابران یک ایستگاه مترو در سئول، نگران خبر آزمایش موشکی جدید همسایه شمالی را دنبال می کنند.
عابران یک ایستگاه مترو در سئول، نگران خبر آزمایش موشکی جدید همسایه شمالی را دنبال می کنند.

تنها ساعتی بعد از یک آزمایش موشکی جدید توسط کره شمالی، وزیر دفاع ایالات متحده هشدار داد اگر مساله فعالیت هسته ای و موشکی پیونگ یانگ از طریق مذاکرات دیپلماتیک حل نشود، جنگ با کره شمالی «فاجعه‌آمیز» خواهد بود.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در برنامه «رو در رو با ملت» در شبکه سی‌بی‌اِس نیوز گفت جنگ احتمالی با کره شمالی در صورتی که روی دهد، فاجعه‌آمیز خواهد بود.

وی گفت اگر نتوانیم این موضوع را از روشهای دیپلماتیک حل و فصل کنیم، درگیری با کره شمالی ممکن است بدترین نوع جنگی باشد که بسیاری از افراد تا کنون دیده‌ اند.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اینکه راه حل های دیپلماتیک هنوز نتیجه ای نداده، گفت نمی‌توانیم صبر کنیم تا موشک های بالستیک آنها به کلاهک هسته ای مجهز شوند و بعد بگوییم حالا مشخص است که آنها علیه قوانین بین المللی عمل می کنند.

یک آزمایش دیگر

اظهارات وزیر دفاع آمریکا ساعتی بعد از جدیدترین آزمایش موشکی کره شمالی بود. کره‌جنوبی اعلام کرد کره شمالی روز یکشنبه یک موشک میانبرد بالستیک در سواحل شرقی این کشور آزمایش کرده است.

دولت جدید کره جنوبی بعد از این آزمایش جلسه اضطراری تشکیل داد. رئیس جمهوری جدید کره جنوبی پیشتر وعده داده بود گفتگوها با همسایه شمالی را از سر بگیرد.

همزمان، ژاپن نیز به این آزمایش موشکی واکنش نشان داد. موشک آزمایش شده، در آبهای دریای ژاپن سقوط کرد به همین دلیل ژاپن اقدام کره شمالی را محکوم کرد و آن را تحریک آمیز نامید.

با آزمایش روز یکشنبه، تعداد آزمایش موشکی کره شمالی از زمان انتخاب و روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ به ۹ مورد در شش ماه گذشته رسیده است.

دولت آمریکا می گوید از متحدان خود از جمله چین خواسته تا بر کره شمالی برای توقف برنامه موشکی و هسته ای جنجالی خود،‌ فشار بیاورد.

آمریکا در یک ماه گذشته تحریم ها علیه کره شمالی را افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG