لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۴

واکنش آمریکا به آزمایش جدید کره شمالی: درخواست جلسه اضطراری دوباره در شورای امنیت


یک سرباز کره جنوبی در مقابل تلویزیونی که خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را می دهد.
یک سرباز کره جنوبی در مقابل تلویزیونی که خبر آزمایش موشکی همسایه شمالی را می دهد.

با بالا گرفتن افزایش نگرانی بین المللی از فعالیت های هسته ای و موشکی کره شمالی و لزوم برخورد با تهدیدهای فزاینده پیونگ یانگ، منابع دیپلماتیک می گویند شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه بمنظور بررسی بحران کره شمالی جلسه اضطراری تشکیل می دهد.

ایالات متحده آمریکا به همراه متحدین خود دوباره خواستار جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی آزمایش موشکی جدید کره شمالی شد.

کاخ سفید در بیانیه ای، تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی را دلیل موجهی برای تشدید تحریم های بین المللی علیه پیونگ یانگ توصیف کرد.

واکنش نیکی هیلی

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد روز یکشنبه به شبکه خبری ای بی سی گفت ایالات متحده در مسیر تلاش برای زیر فشار قرار دادن کره شمالی به منظور توقف آزمایش های موشکی و هسته ایش تنها نیست.

وی افزود: ما می دانیم که جامعه جهانی از این بابت نگران است. دیگر ما علیه آن ها تنها نیستیم. این بار شاهد کل جامعه بین المللی خواهیم بود که کره شمالی را به انزوا می کشاند و به آن ها نشان می دهد که چنین رفتاری قابل قبول نیست.

تلویزیون دولتی کره شمالی روز دوشنبه اعلام کرد آزمایش روز گذشته موشک بالیستیک میان تا دوربرد بالیستیک موفقیت آمیز بود.

رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد موشک آزمایشی، قابلیت حمل کلاهک اتمی سنگین وزن دارد و قادر است ایالات متحده آمریکا را خاک آن کشور و در حوزه اقیانوس آرام هدف حمله قرار بدهد.

یک سازمان غیردولتی در واشنگتن روز یکشنبه در یک گزارش تحلیلی نوشت این موشک کره شمالی با بقیه موشک هایی که تا به حال آزمایش کرده فرق دارد.

در این گزارش آمده موشک آزمایش شده قابلیت طی مسافتی تا ۴۵۰۰ کیلومتر دارد و نشان از پیشرفت قابل ملاحظه کره شمالی در راستای توسعه و تولید موشک های بالیستیک قاره پیما دارد.

« تومومی اینادا» وزیر دفاع ژاپن روز یکشنبه گفت ارتفاع و مسافت طی شده توسط موشک آزمایشی کره شمالی نشان می دهد موشک پرتاب شده، نسل جدیدی است که با موشک های قبلی که پیونگ یانگ دست به آزمایش آن ها زده متفاوت است.

وزیر دفاع ژاپن افزود: این امکان وجود دارد که این موشک نوع جدیدی از موشک های بالیستیک باشد چون بنا به اطلاعات ما موشک نزدیک به سی دقیقه در پرواز بوده و بیش از دو هزار کیلومتر اوج گرفته است.

دفتر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز یکشنبه تنها ساعاتی پس از آزمایش موشکی کره شمالی اعلام کرد آقای آبه به دولتش برای مقابله با هرگونه خطر احتمالی آماده باش داده است.

مرکز فرماندهی ایالات متحده در حوزه اقیانوس آرام انجام آزمایش موشکی روز یکشنبه کره شمالی را تایید کرد اما گفت بنظر نمی رسد موشک آزمایشی از نوع موشک های بالیستیک قاره پیمایی بوده باشد که پیونگ یانگ ادعا می کند در تلاش است به آن دست پیدا کند.

وزارت امور خارجه چین تازه ترین آزمایش موشکی پیونگ یانگ را نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و به آن اعتراض کرد.

پکن در عین حال خواهان خویشتنداری و پرهیز از تنش زایی بیشتر در شبه جزیره کره شد.

تنش همزمان با احتمال مذاکره

آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی تنش بین این کشور و آمریکا را افزایش داده است. با این حال دو کشور سیگنالهایی برای مذاکره فرستاده اند.

ده روز پیش، رئیس جمهوری آمریکا گفت که اگر شرایط درست و مناسب باشد، او آماده است با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کند.

هفته پیش نیز برای اولین بار در سالهای اخیر یک دیپلمات ارشد کره شمالی گفته این کشور در شرایط به گفته او «مناسب» حاضر به گفت و گو و مذاکره با ایالات متحده آمریکا است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG