لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۴

کره شمالی: آزمایش اخیر موشک سوخت جامد موفقیت‌آمیز بود


کره شمالی ضمن تایید انجام آزمایش موشکی روز یکشنبه و موفقیت آمیز خواندن آن، اعلام کرد موشک از نوع بالیستیک با سوخت جامد بوده است؛ موشکی که شناسایی آن برای دیگران پیش از پرتاب دشوار است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبرگزاری رسمی کره شمالی روز دوشنبه تایید کرد که موشک پرتاب شده از نوع بالیستیک میان-تا-بلند برد «پوک‌گوک‌سانگ ۲»، که در ماه فوریه هم آزمایش شد، بوده است.

پوک‌گوک‌سانگ (پولاریس) ۲ از روی زمین پرتاب می‌شود و نسخه‌ای تغییر یافته از موشک‌های قابل پرتاب از زیر دریا‌ست. موشک سوخت جامد می‌تواند سریع‌تر و پنهانی‌تر از موشک‌ سوخت مایع پرتاب شود.

مقام‌های ایالات متحده و کره جنوبی روز یکشنبه از یک آزمایش جدید موشک بالیستیک میان برد توسط پیونگ یانگ خبر دادند که از نقطه‌ای در جنوب کشور پرتاب و حدود ۵۰۰ کیلومتر را به سمت شرق طی کرد.

مرکز فرماندهی ارتش آمریکا در منطقه نیز اندکی بعد اعلام کردند که موشک پرتاب شده را در تمام طول مسیر و تا پیش از سقوط در آب‌های اقیانوس آرام رهگیری کرده است.

آزمایش موشکی روز گذشته حدود یک هفته پس از آن صورت گرفت که کره شمالی یک موشک با برد متوسط را با موفقیت آزمایش کرده بود؛ موشکی که پیونگ یانگ گفته قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارد.

آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای اخیر پیونگ یانگ واکنش تند جامعه بین المللی، به ویژه آمریکا، را به دنبال داشته که خواستار اعمال تحریم های سنگین تر علیه این دیکتاتوری منزوی در شرق آسیا شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG