لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

آمریکا آزمایش رهگیری و انهدام موشک بالیستیک قاره‌پیما انجام داد


ساعتی بعد از انجام دهمین آزمایش موشکی کره شمالی در شش ماه اخیر، ایالات متحده آمریکا عصر سه شنبه یک آزمایش موشکی جدید را با هدف رهگیری و انهدام یک موشک بالیستیک قاره پیما در آب های اقیانوس آرام انجام داد.

به گزارش رسانه های آمریکا، موشک مورد آزمایش از پایگاه هوایی «وندنبرگ» واقع در ایالت کالیفرنیا و حدود ساعت ۱ بعد از ظهر به وقت غرب آمریکا، با هدف رهگیری و سرنگونی یک موشک قاره پیمای شبیه سازی شده دیگر، پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزارت دفاع ایالات متحده (پنتاگون) آزمایش را موفقیت آمیز خواند و اعلام کرد موشک مهاجم در آب های اقیانوس آرام ساقط شد. این نخستین آزمایش از این دست در طول سه سال گذشته بوده است.

شبکه خبری سی بی اس پیشتر در روز سه شنبه گزارش داده بود یک موشک بالستیک قاره پیما با کلاهک هسته ای از اقیانوس آرام به سوی غرب آمریکا شلیک می شود. در مقابل، قرار است ساعت چهار عصر، از پایگاه هوایی وندربرگ کالیفرنیا توسط سیستم دفاع موشکی به سوی این موشک بالستیک شلیک شود.

آزمایش آمریکا تنها ساعتی بعد از آزمایش موشکی جدید کره شمالی برگزار می شود. تلویزیون دولتی کره شمالی روز سه شنبه اعلام کرد، پیونگ یانگ موشک بالیستیکی مجهز به «سیستم ِ هدایت دقیق» را با موفقیت آزمایش کرد. این دهمین آزمایش موشکی کره شمالی تنها در شش ماه گذشته است. اقدامی که واکنش مقام های کره جنوبی، ژاپن و آمریکا را در پی داشته است.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، تلویزیون دولتی کره شمالی روز سه شنبه ۹ خرداد از آخرین آزمایش موشکی به عنوان «هدیه ای بزرگتر» برای آمریکا نام برد.

این موشک «هِسونگ» نام دارد که مدل توسعه یافته موشک «اسکاد بی» است و به گفته مقام های کره جنوبی، پس از طی مسافتی حدود چهار صد و پنجاه کیلومتر در «منطقه انحصاری اقتصادی ژاپن» در دریای این کشور فرود آمد.

فرماندهی دریائی آمریکا در اقیانوس آرام می گوید، این موشک میان برد را که خطری متوجه کشورهای منطقه نمی کرد، به مدت شش دقیقه رد گیری کرده، اما کره شمالی به دلیل ضعف در هدایت ماهواره ای موشک ها، به احتمال زیاد در مورد میزان دقت هدف گیری آن، غلّو و بزرگنمایی کرده است.

این دهمین آزمایش موشکی کره شمالی در شش ماه اخیر است. روز یکشنبه نیز کره شمالی نهمین آزمایش موشکی خود را انجام داد. آن آزمایش مربوط به موشک میانبرد بالستیک در سواحل شرقی کره شمالی بود.

واکنش آمریکا

جان مک کین، سناتور ارشد جمهوریخواه ایالت آریزونا و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا که در سفر به استرالیا به سر می برد، روز سه شنبه در واکنش به آزمایش های موشکی کره شمالی گفت: تهدید فزاینده هسته ای کره شمالی سبب شده تا ایالات متحده به بازسازی و تقویت ارتش آمریکا روی بیارود.

وی افزود: پرزیدنت و من ممکن است در بعضی زمینه ها اختلاف نظر داشته باشیم اما در مورد ضرورت بازسازی ارتش آمریکا هم عقیده ایم. قوانین دفاعی که من بعنوان رئیس کمیته نیروهای مسلح بزودی اعلام خواهم کرد بودجه ارتش بطور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. پس از سال ها کاهش بودجه نیروهای مسلح آمادگی شان را بدست خواهند آورد، بر شمارشان افزوده و توانایی هایشان مدرن خواهد شد.

مک کین افزود: من و چند نفر دیگر در همین راستا خواهان ایجاد یک مرکز ثبات آسیا اقیانوسیه شده ایم که هدفش هماهنگی با شرکا و متحدانمان در آن منطقه برای جلوگیری از خشونت و حفظ توازن قدرت و منافع مشترکمان باشد. ما این کار را از طریق تشدید حضورمان در کشورهای متحد و تقویت اعتبارمان در منطقه اقیانوس آرام انجام خواهیم داد. و این اقدام با نزدیک و نزدیکتر شدن کره شمالی به دستیابی به موشک های بالیستیک قاره پیمای قادر به حمل کلاهک هسته ای ضرورت بیشتری پیدا می کند.

غیر از این، تنها ساعتی بعد از آزمایش موشکی کره شمالی در روز یکشنبه، وزیر دفاع ایالات متحده هشدار داد اگر مساله فعالیت هسته ای و موشکی پیونگ یانگ از طریق مذاکرات دیپلماتیک حل نشود، جنگ با کره شمالی «فاجعه‌آمیز» خواهد بود.

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در برنامه «رو در رو با ملت» در شبکه سی‌بی‌اِس نیوز گفت جنگ احتمالی با کره شمالی در صورتی که روی دهد، فاجعه‌آمیز خواهد بود.

وی گفت اگر نتوانیم این موضوع را از روشهای دیپلماتیک حل و فصل کنیم، درگیری با کره شمالی ممکن است بدترین نوع جنگی باشد که بسیاری از افراد تا کنون دیده‌ اند.

وزیر دفاع آمریکا با اشاره به اینکه راه حل های دیپلماتیک هنوز نتیجه ای نداده، گفت نمی‌توانیم صبر کنیم تا موشک های بالستیک آنها به کلاهک هسته ای مجهز شوند و بعد بگوییم حالا مشخص است که آنها علیه قوانین بین المللی عمل می کنند.

دولت آمریکا می گوید از متحدان خود از جمله چین خواسته تا بر کره شمالی برای توقف برنامه موشکی و هسته ای جنجالی خود،‌ فشار بیاورد.

روز سه شنبه، یانگ جئی شی، یکی از دیپلمات های ارشد چین درباره آزمایش موشکی جدید کره شمالی گفت، ما از عاری کردن شبه جزیره کره از سلاح اتمی حمایت کرده و بر حل مسائل از طریق سیاسی تاکید کرده ایم.

آمریکا در یک ماه گذشته تحریم ها علیه کره شمالی را افزایش داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG