لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۳

ایران سومین کارخانه ساخت موشک بالیستیک را راه انداخت؛ واکنش فرانسه


عکس آرشیو
عکس آرشیو

رومان نادال، سخنگوی وزیر خارجه فرانسه، نسبت به خبر ساخت سومین کارخانه موشک های بالیستیک توسط ایران ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز جمعه پنجم خرداد ماه در واکنش به خبر ساخت سومین کارخانه ساخت موشک بالیستیک از سوی ایران، از ایرانی ها خواسته تا به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد پایبند بمانند و از ایجاد تنش در منطقه خودداری کنند.

به گفته آقای نادال، هر اقدامی که در راستای ساخت موشک های بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته ای صورت بگیرد، بنا به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل ممنوع است. پیش از این ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای غربی نسبت به آزمایش موشکی ایران اعتراض کرده بودند.

براساس قطعنامه سازمان ملل، ایران اجازه آزمایش موشک های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را ندارد. ایران ضمن رد این ادعاها، می گوید برنامه موشکی این کشور برای دفاع ضروری است.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس روز پنجشنبه چهارم خرداد ماه به نقل از یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران خبر از این داد که ایران سومین کارخانه زیرزمینی تولید موشک های بالیستیک را ساخته است.

بنا به گزارش فارس، امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت ساخت این کارخانه زیرزمینی که طی چند سال اخیر صورت گرفته است به قصد توسعه قابلیت های موشکی ایران است.

خبر ساخت این کارخانه در حالی منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین سفر بین المللی خود که بخشی از آن شامل دیدار با مقامات عربستان سعودی بوده است، ایران را حامی گروه های شبه نظامی و تهدیدی برای کشورهای خاورمیانه خوانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG