لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - بخش نهم


انتخابات مقدماتی برای انتخابات دوم ماه نوامبر آینده روز سه شنبه در پنج ایالت آمریکا برگزار شد. انتخاباتی که حضور چند کاندیدای ثروتمند در آن، نقشی تعیین کننده داشت.

تفاوت عمده در انتخابات مقدماتی میان دوره ای با انتخابات ریاست جمهوری که هر چهار سال یکبار برگزار میشود، در زمان شروع فعالیت کاندیداهاست و به همین جهت، نقش آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی حائز اهمیت است. مردم معمولاً در چند ماه مانده به انتخابات بیشتر به این آگهی ها توجه می کنند و از چگونگی برنامه ها و شخصیت کاندیداها آگاه می شوند.

سناتور جان مک کین که قرار بود سرنوشت سیاسی اش روز گذشته در ایالت آریزونا رقم زده شود - هر چند که تا چند ماه پیش از موقعیت با ثبات خود در بین جمهوری خواهان مطمئن نبود - در ساعات آخر روز سه شنبه به پیروزی چشمگیری دست یافت و با تفاوتی حدود بیست در صد از رقیب خود پیشی گرفت، هر چند که هنوز تا انتخاب مجدد وی به عنوان سناتور ۶۹ روز دیگر باقی مانده است، اما هزینه بیست میلیون دلاری سناتور مک کین به نتیجه رسید و وی از دو نامزد دیگر جمهوری خواه پیشی گرفت. سناتور جان مک کین، چهارمین دوره سناتوری خود را در سنا در ماه ژانویه آینده به پایان خواهد رساند و اگر بر رقیب دموکرات خود فائق آید، به ۲۴ سال زندگی سیاسی خود در سنا همچنان ادامه خواهد داد. انتخاب وی نشان داد کاندیداهائی که بهتر از دیگران نارضایتی مردم را - بویژه در گروه جمهوری خواهان - منعکس می کنند، برنده خواهند شد.

یکی از ناظران انتخاباتی می گوید اگر انتخابات سال ۲۰۰۸ میلادی، به امیدواری ارتباط داشت، انتخابات سال جاری شاید به نگرانی مرتبط باشد.

اکنون دموکرات ها از نگرانی بازگشت به دوران سیاست های جمهوری خواهان در دوره ریاست جمهوری جورج دابلیو بوش می اندیشند و جمهوری خواهان از سیاست های پرزیدنت اوباما نگران هستند.

... اما چطور سناتور مک کین در آریزونا برنده می شود و سناتور دیگری مانند خانم "مورکووسکی" در ایالت آلاسکا دچار مشکل است؟

سناتور مک کین سیاست انتخاباتی خود را بر مسائل مهم کلیدی مانند مسئله مهاجران غیرقانونی در ایالت آریزونا متمرکز کرد، ایالتی که بیش از سایر ایالت ها با مشکل اینگونه مهاجران روبروست.
در واقع باید گفت روشی که سناتور مک کین در فعالیت های انتخاباتی اش پیش گرفت، شاید نه تنها باید برای آنان که بر کرسی های کنگره نشسته اند و نگران انتخاب مجدد خود هستند؛ به عنوان الگو قرار بگیرد بلکه باید نمونه ای برای دمکرات ها بشود.

در ایالت آلاسکا، خانم سناتور "مورکووسکی" بیشتر درباره آنچه تا بحال کرده است، در فعالیت هایش سخن گفت. مسئله ای که در سال جاری حربه مؤثری نیست زیرا راًی دهندگان می خواهند کسانی را داشته باشند که به آنان بگویند چه خواهند کرد؟ برنامه هایشان چیست و چگونه بیکاران بکار باز خواهند گشت؟

در ایالت آلاسکا یک کاندیدای "حزب چای" نیز دیده میشد که شاخ بشاخ با کاندیدای جمهوری خواه قرار داشت. جالب توجه در انتخابات آلاسکا این بود که سارا پیلین فرماندار پیشین آن ایالت که خود در سال ۲۰۰۸ میلادی کاندیدای معاونت ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوری خواه بود و اکنون یکی از چهره های معروف و با نفوذ سیاسی – اجتماعی آمریکا شده است؛ از کاندیدای حزب چای حمایت کرد و نه کاندیدای حزب جمهوری خواه!

هنوز نتیجه انتخابات مقدماتی روز سه شنبه آلاسکا مشخص نشده است و احتمالاً تا یکی دو هفته طول خواهد کشید اما اعلام نتیجه می تواند در چگونگی پیروزی حزب چای در آینده سرنوشت ساز باشد.

در مطلب بعدی به برگزاری انتخابات مقدماتی چهار ایالت دیگر - بویژه ایالت فلوریدا – خواهیم پرداخت.

XS
SM
MD
LG