لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و پنجم


در بخش قبلی گفتیم بنظر میرسد که انتخابات در این روزها، بیشتر انتخابات ریاست جمهوری است تا انتخابات میان دوره ای زیرا مشارکت مستقیم و پی گیر پرزیدنت اوباما در مجموعه انتخابات میان دوره ای در مقام یک رئیس جمهوری، در تاریخ سیاسی انتخابات آمریکا کم نظیر و شاید بی نظیر است.

در ایالت ایلینویز، یک دموکرات تلاش دارد کرسی سناتوری باراک اوبامای سابق و رئیس جمهوری امروز را برای دموکرات ها حفظ کند. در اکثردوره های انتخاباتی حفظ یک کرسی در سنای آمریکا برای دموکرات ها در ایالت ایلینویز کار ساده ای بوده است اما اکنون وضعیت تغییر کرده است.

طی سی سال گذشته، تنها یکبار یک سناتور جمهوری خواه توانست از ایالت ایلینویز به مجلس سنای آمریکا راه یابد و آن هم فقط برای یک دوره.
اما سفر اخیر پرزیدنت اوباما در روز هفتم ماه جاری میلادی برای گردآوری کمک های مالی به " الکسی جیانولیاس" کاندیدای حزب دموکرات برای حفظ کرسی سابق پرزیدنت اوباما در سنای آمریکا نشان دهنده درجه نگرانی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای دوم ماه نوامبر است.

دموکرات ها برای حفظ کرسی سناتور سابق و رئیس جمهوری فعلی باراک اوباما تلاش می کنند. با توجه به نقش وب سایت ها در زندگی سیاسی مردم در این روزگار، هنگامی که به سایت اینترنتی آقای "جیانولیاس" مراجعه می کنید ابتدا به این آگهی بر میخورید:
"کرسی اوباما را حفظ کنید."

پرزیدنت اوباما درگردهمآئی جمع آوری کمک های مالی برای کاندیدای دموکرات ایلینویز خطاب به راًی دهندگان گفت با پول هائی که خرج تنظیم آگهی های انتخاباتی کاندیدای جمهوری خواهان میشود، آیا شما حاضرید فردی را به مجلس سنا بفرستید که معرف منافع ویژه ای در وال استریت است؟ شما می دانید چه کسی پشت این کمک های مالی است؟.
مسئله کمک های مالی به کاندیداهای انتخاباتی در آمریکا – در هر سمتی که بخواهند انتخاب شوند – در چهارچوب قوانین و مقررات بسیار دقیقی انجام میشود.

"کمیسیون فدرال انتخابات" قوانین و مقررات فدرال انتخابات را اداره و اعمال می کند. این کمیسیون در مقام یک آژانس مستقل، مسؤول اداره قوانین و مقررات فدرال در فعالیت های انتخاباتی است.

این کمیسیون از قوانین مربوطه دفاع کرده و از قانون در شرائط ویژه در دادگاه های محلی و تجدید نظر حمایت می کند.
... و با نزدیک تر شدن تاریخ برگزاری انتخابات میان دوره ای در دوم ماه نوامبر آینده می بینیم که بازار نظرخواهی ها نیز بیش از بیش داغ شده است. در این چهارچوب، آگهی های انتخاباتی و آمار و ارقام سهم مهمی در تصمیم راًی دهندگان خواهند داشت.

... از سوی دیگر هنگامی که به سرفصل آمارها و نظرخواهی های مؤسسه معروف "راسموسن" میرسیم می بینیم که در یک راًی گیری مجازی ۴۵ درصد به جمهوری خواهان و ۴۲ در صد به دموکراتها راًی می دهند.

برای دومین بار طی دو ماه پی در پی، رکورد دموکراتها در آمریکا باز کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG