لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۶

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و چهارم


در بخش قبلی گفتیم که پرزیدنت اوباما در بخشی از ایمیلی که برای طرفدارانش در حزب دموکرات و همچنین برخی از هواداران مستقل خود ارسال داشته می نویسد اگر شما هم مانند من بر این باور باشید که تنها نباید تماشاگر تغییر بود؛ ما نه تنها این انتخابات را خواهیم برد بلکه در سال هائی که پس از آن خواهد آمد؛ نیز خواهیم توانست به تغییری که در پی اش هستیم؛ جامه عمل بپوشانیم و آرمان نسل حاضر آمریکا را تحقق بخشیم.

پرزیدنت اوباما در حالی این سخنان را در تلاش هایش برای پیروزی در انتخابات میان دوره ای ادا می کند که آخرین نظر سنجی ها باز هم از شکست حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا خبر میدهد.

بنظر میرسد که انتخابات در این روزها، بیشتر انتخابات ریاست جمهوری است تا انتخابات میان دوره ای زیرا مشارکت مستقیم و پی گیر پرزیدنت اوباما در مجموعه انتخابات میان دوره ای در مقام یک رئیس جمهوری در تاریخ سیاسی انتخابات آمریکا کم نظیر و شاید بی نظیر است.

... و در نگرشی به کاندیداهای دموکرات و نه رئیس حزب دموکرات می بینیم که بعنوان مثال در کالیفرنیا "جری براون"۱ دادستان کل آن ایالت که کاندیدای حزب دموکرات برای فرمانداری است، بدون توجه سخنانی در باره رقیب انتخاباتی خود، خانم "مگ وایتمن"۲ بر زبان می آورد که خانم وایتمن و طرفدارانش را به اعتراض وا می دارد و در واشنگتن، پرزیدنت اوباما در حالی که راًی دهندگان دموکرات را به رأی دادن تشویق می کند؛ حمایت مستقل ها را از دست داده است.

... و حتی قبل از آن که آخرین گزارش دولت را در روز جمعه هشتم ماه اکتبر در باره افزایش تعداد بیکاران، مورد ملاحظه قرار دهیم شاهد کاهش بیشتر نظر مثبت مردم نسبت به کاربرد نظرات رئیس جمهوری در حل مسائل اقتصادی هستیم؛ و از همه مهم تر آنکه حمایت آمریکائی ها از پرزیدنت اوباما که در شروع سال جاری میلادی ۵۶ درصد بود اکنون به ۴۴ درصد رسیده است، آن هم تنها حدود ۲ هفته پیش از برگزاری انتخابات میان دوره ای.

پرزیدنت اوباما در هفته های اخیر تلاش میکند تا با گروه هائی که با حمایت خود وی را به کاخ سفید فرستاده اند؛ نزدیک تر شود، گروه هائی مانند راًی دهندگان جوان و آمریکائی های لاتین تبار.

... و در حالی که تعدادی از اعضای حزب دموکرات نارضایتی و تردید خود را نسبت به تلاش های پرزیدنت اوباما در برخی از مسائل مانند بستن بازداشتگاه زندانیان در خلیج گوانتانامو و ارسال لایحه اصلاح قانون مهاجرت ابراز داشته اند؛ با این همه، بنا بر نظرخواهی اخیر مؤسسه گالوپ هنوز ۸۱ درصد از دموکرات ها از وی حمایت می کنند.

در همین حال، بازار تبلیغات مثبت و منفی تلویزیونی بسیار داغ تر شده و مردم را به دنبال کردن مفهوم تغییرات واداشته است. تغییراتی که برای رسیدن به آن می خواهند چهره های جدیدی را به کنگره آمریکا اعزام دارند.

"جورج ادواردز"۳ یکی از استادان علوم سیاسی در دانشگاه تکزاس می گوید احتمالاً راًی دهندگان مستقل باعث شکست پرزیدنت اوباما خواهند شد و متاُسفانه پرزیدنت اوباما تمام راًی دهندگان مستقل را بسوی جمهوری خواهان رانده است.

در همین حال، باز هم نقش آگهی های تلویزیونی که گاه علیه کاندیداهای دموکرات است و گاه علیه کاندیداهای جمهوری خواه و یا مستقل، بخش مهمی را در روند انتخابات آمریکا بر عهده دارد. آگهی هائی که با کمک مالی انتخاباتی طرفداران دموکرات، جمهوری خواه یا مستقل در تلویزیون ها پخش می شود، هر چند که تعداد اندکی از کاندیداها – مانند خانم وایتمن در کالیفرنیا – از ثروت شخصی خود برای فعالیت های انتخاباتی شان استفاده می کنند.


1Jerry Brown
2Meg Whitman
3George Edwards

XS
SM
MD
LG