لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

انتخابات و دموکراسی در آمریکا - سی و سوم


در بخش قبلی گفتیم که مردم در پی انجام تغییرات هستند و اکنون همان گرایش به تغییر آن هم در فاصله ای کوتاه، بسراغ دموکرات ها آمده است. مردم می خواهند چهره های دیگری بجز چهره های فعلی را در کنگره مشاهده کنند.

به عنوان مثال، می بینیم اکنون در شهر کرافورد در ایالت تکزاس - شهری که نامش طی هشت سال با نام کاخ سفید و پرزیدنت بوش رئیس جمهوری وقت آمریکا یکی شده بود زیرا مزرعه آقای بوش در آن شهر واقع بود - یک کاندیدای جمهوری خواه در مسابقه انتخاباتی از نماینده دموکرات این شهر پیشی گرفته است.

"چت ادواردز"۱ نماینده شهری است که ساکنین آن هر چند که بسیار محافظه کار و جمهوری خواه هستند، اما در دو دهه گذشته یک نماینده دموکرات را به کنگره آمریکا فرستاده اند.

... و امسال همان تغییری که مردم در پی اش هستند، این نماینده دموکرات را برای حفظ کرسی نمایندگی اش نگران کرده و در نتیجه آگهی های تلویزیونی اش را بگونه ای تنظیم کرده است که ببینده را به شک و تردید وامیدارد؛ که آیا آقای ادواردز یک جمهوری خواه است یا یک دموکرات!

از سوی دیگر، تعداد راًی دهندگان مستقل روز بروز زیادتر می شوند، راًی دهندگانی که ترجیح داده اند از هیچ یک از کاندیداهای حزبی حمایت نکنند.

با این همه جمهوری خواهان از یک مزیت مهم بهره می برند و آن این که بنا بر نتایج آخرین نظر خواهی "مرکز آمار پی یو"۲ در حال حاضر، راًی دهندگان مستقل ۱۳ درصد بیشتر از جمهوری خواهان حمایت می کنند تا از دموکرات ها.
این همان راًی دهندگان مستقلی هستند که یکی از عوامل مهم پیروزی دموکرات ها در سال ۲۰۰۶ میلادی برای بدست آوردن اکثریت کنگره آمریکا و همچنین ریاست جمهوری آقای اوباما بوده اند.

اگر راستش را بخواهید گروهی از این راًی دهندگان بطور ساده حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه و حتی برخی از رسانه ها را در کنار نهادهای بزرگ قرار داده و همه را به عنوان نشانه هائی از یک گرفتاری اجتماعی بحساب آورده اند.

در تاریخ دموکراسی آمریکا، برخی از رؤسای جمهوری مدرن برای پیروزی در انتخابات به راًی دهندگان قول اصلاحات در نحوه عملکرد سیاسی در واشنگتن را می دهند و با تجلیل و علاقمندی بیشتر به آمریکائی هائی که در شتاب تغییرات غوطه ور شده اند؛ می گویند که پاسخگو خواهند بود اما وقتی که انتخاب شدند، خود را در چهارچوب فرهنگ یک سویه پایتخت گرفتار می بینند و گرفتار بحث و جدل های آشنائی میشوند که طی آن طرفدارانشان هم به مبارزه در این کش و قوس کشانده می شوند و در نتیجه، راًی دهندگان احتمالاً مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

پرزیدنت اوباما در بخشی از ایمیلی که برای طرفدارانش در حزب دموکرات و همچنین برخی از هواداران مستقل خود ارسال داشته می نویسد اگر شما هم مانند من بر این باور باشید که تنها نباید تماشاگر تغییر بود؛ ما نه تنها این انتخابات را خواهیم برد بلکه در سال هائی که پس از آن خواهد آمد؛ نیز خواهیم توانست به تغییری که در پی اش هستیم؛ جامه عمل بپوشانیم و آرمان نسل حاضر آمریکا را تحقق بخشیم.


۱Chet Edwards
۲Pew Research Center

XS
SM
MD
LG